Üç boyutlu bilgisayarlı animasyon ve yaratıcılık ilişkisi
  1. Tez No: 30608
  2. Yazar: YÜCEL GÜRSAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EREM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET“Üç Boyutlu Bilgisayarlı Animasyon ve Yaratıcılık İlişkisi”adlı bu çalışma; üç boyutlu bilgisayarlı animasyon yazılımlarının, yaratıcı kişiye sağladığı olanakları inceleyerek, bu olanakların yaratıcı süreçteki yerini saptamayı amaçlamaktadır. Araştırmamızda, üç boyutlu bilgisayarlı animasyon yazılımlarının yaratıcı kişiye, diğer araçlara oranla sağladığı geniş olanaklar incelenmiştir. Bu olanaklar teknik yönde; bu alandaki yazılımların sunduğu 16.7 milyon renk tonlamasıyla birlikte gerçeğe yakın renk ve dokularda model oluşturma kolaylığı, yaratıcı kişinin isteği doğrultusunda sahne oluşturabilme, obje, kamera ve ışık kaynaklarını hareketlendirmedeki sınırsızlık ve bütün bunların oldukça kısa bir süre içerisinde uygulanabilmesi ile animasyonun daha oluşum "aşamaları sırasında, gerekli görülen yerlerdeki değiştirmelerin de yapılabilmesidir. Animasyon süresince, animatörün sadece temel hareketleri belirlenmesi ve yazılımın ara hareketleri doğru bir şekilde hesaplayarak uygulamaya koyması, yaratıcı kişinin birçok ince detayı hesaplaması gereğini ortadan kaldırmıştır. Böylece yaratıcı kişi, yeni yaratılara daha fazla zaman ayırabilmektedir. Üç boyutlu bilgisayarlı animasyon yazılımlarının sağladığı bu olanaklar, yaratıcı kişinin, gerçek dünyada var olan obje ve modelleri gerçeğine çok yakın bir şekilde yaratabilmesiyle birlikte, gerçekte var olmayan biçim ve şekilleri de yaratılabilmesini, hayal gücünü sınırsız hareketler ve anlatım olanaklarıyla gerçekleştirebilmesini sağlar. Diğer bir bakışla üç boyutlu bilgisayarlı animasyon, yaratıcılığın içsel yanının dışsallaştınlması için, oldukça geniş olanaklar sağlayan gelişmiş bir araçtır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to attempt to clarifiy some of the relations of three dimension computer animation and creativity. This study focuses to analize the potential of three dimension animation for acceleration or improving the creative process and improving the evolution of the artist. This study emphasizes the potential of three dimension animation rather than other tools for improving creative person. Computer offers the artist to use 16.7 millons of color tons, unlimited realistic texture mapping and lights, and drawing tools the create realistic models, objects, scenes and animation. The structure of a model, its color, shape, size, location, density etc., can be manipulated in real time. Motions can be created through“in betweening”in which only key frames are composed by the artist. The artist can also control the movement of a camera and therefore can repeat motion with exceptional precision. All this possibilities allow the creative person to explore new creative ideas. The possibilities of three dimension computer animation allow to creative person to create both realistic and unrealistic models. He realizes his fantasies through unlimited movements and expression possibilities. On the other hand, the three dimension computer animation converts the internal side of artistic creativity to the external side.