Rutin hemodializ hastaları ve diabetes mellituslu hastalarda serum angiopoietin ilişkili büyüme faktörü düzeyleri
Serum levels of angiopoietin-related growth factor in diabetes mellitus and chronic hemodialysis
- Tez No: 306118
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN GÜLTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Obesite ve ilişkili olduğu metabolik sendrom gelişmiş ülkelerde sosyal ve medikal bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Angiopoietin ilişkili büyüme faktörü metabolizma ve angiogenezi düzenleyen yeni bir hepatokindir. Hayvan deneylerinde insülin duyarlılığını artırdığı, lipit profilini iyileştirdiği ve enerji harcanmasını artırdığı gösterilmiştir. Bununla birlikte insanlarda fizyolojik fonksiyonları henüz tanımlanmamıştır.Çalışmamızda angiopoietin ilişkili büyüme faktörünün renal fonksiyonlar ve tip 2 diabetes mellitusla ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Glomeruler filtrasyon hızı normal değerlerde olan 44 kişide (22'si diyabetik ve 22'si diyabetik olmayan) ve 44 rutin hemodializ hastasında (22'si diyabetik ve 22'si diyabetik olmayan) serum angiopoietin ilişkili büyüme faktörü, C reaktif protein, kreatinin, insülin, parathormon, albümin, trigliserid, kolesterol, düşük dansiteli lipoprotein , yüksek dansiteli lipoprotein, açlık kan şekeri düzeyleri bakılmıştır. Ayrıca bel/kalça çevresi oranı, vücut kitle indeksi, kreatinin klirensi, homeostasis model insulin direnci hesaplanmıştır.Çalışmamızda angiopoietin ilişkili büyüme faktörü ile kan kreatinin, kreatinin klirensi, parathormon, düşük dansiteli lipoprotein, kolesterol, trigliserit, albümin arasında istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon saptanmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Obesity and related metabolic syndrome appears to be a social and medical problem in developed countries. Angiopoietin-related growth factor is known to be a novel hepatokine that modulates angiogenesis and metabolism. In animal experiments, angiopoietin-related growth factor increased energy expenditure and improved insulin sensitivity and lipid profiles. Although the physiologic functions of human angiopoietin-related growth factor have not yet been identified.In the current study, we investigated circulating angiopoietin-related growth factor levels in relation to renal function and type 2 diabetes mellitus. We determined serum angiopoietin-related growth factor , C-reactive protein, creatinine, insulin, parathyroid hormone, albumin, triglycerides, cholesterol, low density lipoprotein, high density lipoprotein, fasting blood glucose in 44 subjects with a normal glomerular filtration rate (n = 44, 22 diabetic and 22 non-diabetic) and in 44 patients on chronic hemodialysis (n = 44, 22 diabetic and 22 non-diabetic). Furthermore we calculated waist/ rip ratio, body mass index, creatinine clearance, the homeostasis model of assessment- insulin resistance .In the current study, a statistically significant correlation was not detected between serum angiopoietin-related growth factor and creatinine, creatinine clearance, parathyroid hormone, low density lipoprotein, cholesterol, triglycerides and albumin (p>0.05).