Skolyoz deformiteli hastalarda cerrahi uygulamalarımız
Our surgical practise in scoliosis patients
- Tez No: 306136
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYFİ GÜNDÜZ TEZEREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Omurganın en yaygın deformitelerinden biri olan skolyoz eski çağlardan beri bilinmekte olup, hastalar üzerinde sosyal ve psikolojik sorunlar oluşturmaya devam etmektedir. İdiyopatik skolyoz, üç boyutlu kompleks bir deformitedir. Doğal seyri konusunda yeterli bilgi sahibi olunmasına rağmen, etiyolojisi tam anlamıyla ortaya konamamıştır. Tüm skolyozların %80'ini oluşturan adölesan idiyopatik skolyozda, bel ve sırt eğriliği, dengenin bozulması ve kozmetik deformite doktora başvuru sebebidir.İdiopatik skolyozun cerrahi tedavisinde çeşitli yöntemler mevcuttur. Posterior enstrümentasyon ve füzyon en sık kabul görmüş yöntemlerden birisidir.Biz bu çalışmada skolyoz deformiteli hastalarımızda uyguladığımız cerrahi tedavilerin sonuçlarını retrospektif olarak değerlendirmeyi amaçladık.2002-2010 yılları arasında kliniğimizde 21 olguya cerrahi tedavi uygulanmış olup bunlardan 13 idiopatik skolyozlu olgu kriterlere uygun bulunup çalışma kapsamına alınmıştır.Tüm olgulara hibrid sistem (üst torakal bölgeye çengel, lomber bölgeye poliaksiyel transpediküler vida kombinasyonu) titanyum posterior enstrümentasyon uygulanmıştır. Ek olarak tüm olgulara otolog greftler ile füzyon yapılmıştır.Ortalama takip süresi 49,7 aydır (14-92 ay). Ortalama Cobb açısı preoperatif 47°, postoperatif 19,4 °, son kontrolde 25° idi.Hibrid sistem posterior enstrümentasyon uyguladığımız idiopatik skolyozun cerrahi tedavisi etkin ve güvenilir bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the most common deformity of the spine with scoliosis has been known since ancient times, patients are continuing to build on the social and psychological problems. Idiopathic scoliosis, a complex three-dimensional deformity. In spite of having insufficient information about the natural history, etiology could not be fully realized that. In the adolescent idiopathic scoliosis make up eighty percent of all scoliosis, curvature of the waist and back, imbalance and cosmetic deformity are cause of medical applicant.Various methods have been used in surgical treatment of idiopathic scoliosis. Posterior instrumentation and fusion was mostly accepted method.In this study, we aimed to evaluate retrospectively results of surgical treatment of scoliosis deformity in our patients.In our clinic 21 cases underwent posterior instrumentation and fusion. Of them, 13 were included in the study. All cases underwent hybrid system instrumentation (upper hooks and lower polyaxial transpedicle screws), with titanium implants and fusion with autologous grafts.Mean follow-up was 49,7 months (range 14-92 ). Mean cobb angle was 47° preoperatively, 19,4 ° postoperatively, 25° at last follow-up.Hybrid system posterior instrumentation was safe and effective method in the surgical treatment of idiopathic scoliosis.