Erken başlangıçlı skolyozlarda uygulanan manyetik büyüyen rodun kısa dönem sonuçları
Early results of early onset scoliosis (EOS) treated with remotely controlled growing rods
  1. Tez No: 385152
  2. Yazar: AHMED MAJID HEYDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BEZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Çalışma düzeni: Randomize olmayan, tek merkezli prospektif çalışma Amaç: Erken başlangıçlı spinal deformiteye sahip hastalarda manyetik büyüyen rod sisteminin etkinliğini, güvenlik profilini ve avantajlarını değerlendirmek. Hastalar ve Yöntemler: Konservatif tedaviye yanıt vermeyen erken başlangıçlı skolyoz deformiteli toplam 18 hasta (11 kız, 7 erkek) manyetik büyüyen rod tekniğiyle tedavi edildi. İlk cerrahi sırasında hastaların ortalama yaşları 7 yıl 6 ay'dı (3 yıl 10 ay – 9 yıl 10 ay) . Hastaların takip süreleri cerrahiden sonra minimum 9 ay, ortalama 18 aydı. (9-27 ay) Preop, postop ve son kontrollerde elde edilen radyolojik verilerden Cobb açısı, kifoz açısı, T1-T12 ve T1-S1 mesafeleri analiz edildi. Ayrıca tedavi boyunca hastaların klinik gelişmeleri de kaydedildi. Sonuç: Manyetik büyüyen rod güvenilir ve etkili bir tekniktir. Bu yöntem erken başlangıçlı skolyozda omurganın gelişimi döneminde deformitenin düzeltilmesini ve cerrahiye gerek duyulmadan uygulanan distraksiyon prosedürleri ile korreksiyonun devam ettirilmesini sağlar. Manyetik büyüyen rod tekniğinin komplikasyon oranı oldukça düşüktür.
Özet (Çeviri)
Study Design: Prospective unicentral non randomized study. Objective: To evaluate the safety and effectivity profile, report the complications and additional benifits of magnetically controlled growing rod (MCGR) system in patients with early onset spinal deformity. Patients and Methods: A total of 18 patients (11 girls and 7 boys) with early onset scoliosis had failed conservative treatment and treated by MCGR. Their mean age was 7 year and 6 month at the time of initial surgery (range from 3 year and 10 month to 9 year and 10 month), and the mean follow-up of the patients was 18 months (9 to 27 months) with minimium time of 9 months from the time of initial surgery. Radiological data were analysed in terms of Cobb angle, kyphosis angle, T1-T12 and T1-S1 distances for preoperative, postoperative and in the last follow up, as well as the clinical notes were noted during treatment peroid. Conclusion: MCGR is safe and effective technique in correction of early onset scoliosis deformity and in maintaining the correction during nonsurgical distraction procedures, while the spine is growing, with minimal complication rate.