Psödoeksfoliasyon sendromu ve kapsüler glokomlu katarakt hastalarında, hümör aközde ve kanda total oksidatif stres, total antioksidan kapasite, arilesteraz ve paroksonaz seviyelerinin karşılaştırılması
Comparison of total oxidative stres, total antioxidant capacity, arylesterase and paroxonase aqueous humor and serum values in patients with pseudoexfoliation syndrome and capsular glaucome
  1. Tez No: 306142
  2. Yazar: FEYZA DURSUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE VURAL ÖZEÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada Psödoeksfoliasyon sendromu ve kapsüler glokomlu hastalarda serum ve aköz hümörde oksidatif stres düzeyinin araştırılması amaçlanmıştır.Prospektif olarak planlanan bu çalışmaya, olgular 10.09.2010 ile 30.09.2011 tarihleri arasında, C.Ü. Tıp Fak. Göz Hast. A.D. Polikliniğine, puslu görme şikayeti ile başvuran ve katarakt tanısı alıp, cerrahi tedavi önerilen psödoeksfoliasyon sendromu ve kapsüler glokomlu hastalar arasından seçildi. Psödoeksfoliasyon sendromlu hastalar 1. grup, kapsüler glokomlu hastalar 2. grup ve katarakt tanısı dışında ek sistemik hastalığı olmayan hastalar 3. grup olarak ayrıldı. Her bir grup ayrı ayrı 26 hasta olmakla birlikte toplam 78 hasta çalışmaya dahil edildi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the oxidative stress status of the aqueous humor and serum of patients with pseudoexfoliation (PEX) syndrome and capsular glaucome.In this prospective study, cases were selected from among the patients that referred Cumhuriyet University Faculty of Medicine Hospital Ophthalmology Department between 10.09.2010 ile 30.09.2011 with complaints of hazy vision and took the diagnosis of cataract and recommended surgical treatment, PEX syndrome and capsular glaucome patients. Patients were divided as first group who have PEX syndrome patients, as second group who have capsular glaucome and as third group who have not additional systemic disease other than the diagnosis of cataract. Total of 78 patients enrolled in the study as well as there were 26 patients in each group separately.