Ateroskleroz ile IL6 (İnterleukin-6 -174g?c) gen polimorfizmi arasındaki ilişkinin araştırılması
A research of the relationship between IL 6 (İnterleukin-6 -174g?c) gene polymorphism with atherosclerosis
  1. Tez No: 306143
  2. Yazar: UMUT SERHAT SANRI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖCAL BERKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Ateroskleroz, çeşitli kardiyovasküler komplikasyonlara neden olan kronik bir hastalıktır. Aterosklerozun başlangıç ve progresyonu esas olarak genetik faktörler ve yaşam tarzına bağlı olmakla beraber, altta yatan hücresel ve moleküler mekanizmalar hala net değildir. Son çalışmalarda dolaşımda yer alan sitokinlerin inflamatuvar olaylarda önemli rolü olduğu gösterilmiştir. İnterlökin-6 (IL-6) proinflamasyon regülasyonunda önemli rolü olan 26 kDa ağırlığında inflamatuvar sitokindir. IL-6 geni kromozomun 7p21 bölgesinde yer almaktadır ve insan IL-6 geni hücrenin kaynağına göre 21-30 kDa moleküler ağırlıklı, tek zincirli glikoproteindir. Allel taşıyıcılığının koroner arter hastalığı (KAH) riskini arttırabileceği bildirilmiştir. Bu çalışmanın amacı IL-6 -174 G/C polimorfizmi ile ateroskleroz arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. IL?6 genine ait -174 pozisyonundaki bir adet tek nükleotid polimorfizmini PCR-RFLP (Polimerase Chain Reaction- Restriction Fragment Lenght Polymorphism) yöntemi kullanılarak çalışıldı. Sonuç olarak çalışmamızda IL-6 -174 G>C polimorfizmi hasta populasyonununda, ateroskleroz açısından istatistiksel olarak anlamlı risk oluşturmadığı saptandı. Önceki çalışmalarda, IL-6 düzeylerinin bu açıdan koroner patolojilerden sorumlu olabileceğinin bildirilmesine karşın, genetik mutasyonunun etkisiz olarak saptanması, plasma düzeylerinin başka regülasyon mekanizmalarından da etkilenebileceğini düşündürmektedir
Özet (Çeviri)
Atherosclerosis is a chronic disease that causes various cardiovascular complications. Although the initiation and progression of atherosclerosis largely depend on genetic factors and life styles, the cellular and molecular mechanisms are still not clear. Recent studies have demonstrated that the inflammatory process plays an essential role in the pathogenesis of atherosclerotic lesion formation, both in its progression and and its complications. There is much evidence to suggest that inflammatory markers in the circulation, such as cytokines, may affect inflammatory process. Interleukin- 6 (IL-6), a 26 kDa homodimeric proinflammatory cytokine that has a critical role on regulation of inflammation. The IL-6 gene has been mapped on 7p21 position of the chromosome and human IL-6 gene has 21-30 kDa moleculary weight according to source that construct single chain glicoprotein. It was reported that allel carriage could increase the coronary artery disease risk. The aim the study was to assess the relationship between the IL-6 -174 G/C polymorphism and the atherosclerosis. Genotyping was performed with techniques based on PCR-RFLP (Polimerase Chain Reaction- Restriction Fragment Lenght Polymorphism). IL-6 -174 G>C polymorphism was not statistically associated with an increased risk of atherosclerosis in the patient population. Although, previous studies were reported that the IL-6 levels can be responsible for coronary pathologies, the ineffective detection of the genetical mutation suggests plasma levels can be affected with other regulatory mechanisms.