Psödoeksfoliyatif glokomda ön kamara derinliği,lens kalınlığı ve aksiyel uzunluk
Anterior chamber depth,lens thickness and axial length in pseudoexfoliative glaucoma
- Tez No: 324371
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA İLKER TOKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada Psödoeksfoliasyon sendromu, Kapsüler glokom ve Primer açık açılı glokomlu hastalarda ön kamara derinliği (ÖKD), lens kalınlığı (LK) ve aksiyel uzunluk (AU) değerlerinin araştırılması amaçlanmıştır.Prospektif olarak planlanan bu çalışmaya, olgular 01.09.2011 ile 01.05.2012 tarihleri arasında, C.Ü. Tıp Fak. Göz Hast. A.D. Polikliniğine başvuran ve/veya glokom biriminde takip edilen psödoeksfoliasyon sendromu, kapsüler glokomlu ve primer açık açılı glokom hastaları arasından seçildi. Psödoeksfoliasyon sendromlu hastalar 1. grup, kapsüler glokomlu hastalar 2. grup, primer açık açılı glokomlu hastalar 3. grup ve psödoeksfoliasyon sendrom ile glokomu olmayan hastalar ise 4. grup (kontrol grubu) olarak ayrıldı. Her bir grup ayrı ayrı 30 hasta olacak şekilde toplam 120 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların ön kamara derinlikleri, lens kalınlıkları ve aksiyel uzunluk ölçümleri değerlendirildi.Gruplardaki hastaların ortalama ÖKD değerleri; 1. grupta 2.75±0.39 mm, 2. grupta 2.63±0.40 mm, 3. grupta 2.83±0.30 mm ve 4. grupta ise 2.90±0.24 mm idi. 2. grup ile 4. grup arasında ÖKD açısından istatistiksel olarak anlamlı fark vardı ( p0.05). 1. grupta ÖKD, 3. grup ile 4. gruptan daha sığ bulunmakla beraber bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0.05).Gruplardaki hastaların ortalama LK değerleri; 1. grupta 4.39±0.45 mm, 2. grupta 4.69±0.53 mm, 3. grupta 4.32±0.33 mm ve 4. grupta ise 4.35±0.38 mm idi. 2. grubun LK değeri; 1. grup, 3. grup ve 4. grubun LK değerine göre istatistiksel olarak anlamlı olarak daha yüksek bulundu (p0.05).Gruplardaki hastaların ortalama AU değerleri; 1. grupta 23.00±0.50 mm, 2. grupta 23.21±0.56 mm, 3. grupta 23.20±0.54 mm ve 4. grupta ise 23.10±0.48 mm idi. Gruplara ait AU değerleri karşılaştırıldığında gruplar arası fark önemsiz bulunmuştur.Sonuç olarak, biz bu çalışmamızda KG'li hastalarda ön kamara derinliğini daha sığ ve lens kalınlığını daha yüksek bulduk ve literatürde bu hastalarda normal popülasyona göre kapalı açılı glokom insidansı daha fazla olması nedeniyle bunun, açı kapanması glokomuna eğilimi attırabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, anterior chamber depth (ACD), lens thickness (LT) and axial length (AL) is examined on patients diagnosed with pseudoexfoliation syndrome, capsular glaucoma and primary open angle glaucoma.Patients who applied to CUTF Ophthalmology department or whose followup examinations are made in Glaucoma unit with the diagnosis of pseudoexfoliation syndrome,capsular glaucoma and primary open angle glaucoma are included in this prospectif study between the dates of 01.09.2011 and 01.05.2012.Patients are divided into 4 groups. First group is patients with pseudoexfoliation syndrome, second group is patients with capsular glaucoma, third group is patients with primary open angle glaucoma and the fourth group (control group) is patients with pseudoexfoliation but who do not have glaucoma. In each group there is 30 patients included in the study which equals 120 patients total. Anterior chamber depth, lens thickness and axial length is examined on all patients.Mean ACD in groups were: 2.75±0.39 mm in the first group, 2.63±0.40 mm in the second group, 2.83±0.30 mm in the third group and 2.90±0.24 mm in the fourth group. There were statistically significant differences between second and fourth group (p0.05). ACD were more shallow in first group compared to third and fourth group but that wasn?t statistically significant (p>0.05).Mean LT in groups were: 4.39±0.45 mm in the first group, 4.69±0.53 mm in the second group, 4.32±0.33 mm in the third group and 4.35±0.38 mm in the fourth group. LT were higher in second group compared to first,third and fourth group and that was statistically significant (p0.05).Mean AL in groups were: 23.00±0.50 mm in the first group, 23.21±0.56 mm in the second group, 23.20±0.54 mm in the third group and 23.10±0.48 mm in the fourth group.Axial length differentiations in groups were trivial.In conclusion this study shows that ACD is more shallow and lens thickness is increased in capsular glaucoma patients.In these patients the incidence of angle closure glaucoma is greater than normal population therefore these patients are under greater risk of angle closure glaucoma.