Doğum yöntemlerinin anne ve bebek üzerinde oluşturduğu oksidatif stresin karşılaştırılması
Comparison of maternal and fetal oxidative stress, that caused by the delivery methods
- Tez No: 306160
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İCLAL ÖZDEMİR KOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Gebelik, annenin normal fizyolojik yükünü arttıran ve metabolizmasını değiştiren bir süreçtir. Doğum eylemi anne bebek için kritik bir stres aşamasıdır. Bu stres bebeğin antioksidan sistemlerinin gelişmesinde ayrı bir rol üstlenir. Bu çalışmada farklı doğum yöntemlerinin anne ve bebekteki oksidatif stres parametreleri üzerine etkilerinin araştırılması amaçlandı.Normal spontan vajinal doğum, spinal ve genel anesteziyle sezaryen doğum yapan 20'şer anne ve bebek çalışmaya alındı. Annelerin demografik ve hemodinamik verileri ve oksidatif stres enzimleri çalışıldı. Bebeklerin kan gazları, APGAR skorları ve oksidatif stres parametreleri çalışıldı. Oksidatif stres parametreleri total antioksidan kapasite (TAK), total oksidan stres (TOS), paraoksonaz1 (PON1) ve arilesteraz enzimleri kullanıldı. TAK-TOS oranından oksidatif stres indeksi (OSI) belirlendi. Bu parametreler, gebelerin işlem öncesinde, sonrasında venöz kan örneklerinde, bebeklerin umblikal kord kan örneklerinde çalışıldı.Gebelerin demografik ve hemodinamik verileri, bebeklerin APGAR skorları, kan gazları arasında farklılık saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Pregnancy is a process that alters the physiological burden and changes the metabolism of the mother. Labor is a critical stress step for mother and fetus. This stress act a different part in the development of the antioxidant systems of the baby. In present study, it was aimed to investigate of the effects of the different types of labor to the maternal and fetal oxidative stress.Twenty pregnant women with normal spontaneous vaginal delivery, 20 with spinal anesthesia cesarean section and 20 with general anesthesia cesarean section and their babies were include to the study. Demographical and hemodynamical data?s and oxidative stress enzymes of the mothers were detected. Blood Gases, APGAR scores and oxidative parameters of babies were studied. Total antioxidant capacity (TAC), total oxidant status (TOS) and paraoxanase (PON1) and arylesterase were used as oxidative stress parameters. Oxidative stress index (OSI) was detected from the rate of the TAC-TOS. These parameters were studied before and after the delivery from the venous blood samples of pregnants and umbilical cord samples from the babies.No significant difference were detected between the demographical and hemodynamical data?s of the pregnants and APGAR scores and blood gases of the babies (p>0.05).