Çocukluk çağında allerjik rinit tanısı almış hastaların tedaviye yanıtlarının değerlendirilmesi
Evaluation treatment responses of patients diagnosed with childhood allergic rhinitis
- Tez No: 306161
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER CEVİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Alerjik rinit, klinik olarak, alerjenle temas sonrası nazal membranların IgE ilişkili inflamasyonu ile ortaya çıkan semptomatik bir burun hastalığıdır. Alerjik rinit global bir sağlık problemidir. Dünya genelinde prevalansı %10-25'dir ve insidansı giderek artmaktadir.Bu çalısmanın amacı, persistan alerjik rinitli çocukların tedavisinde mometazon furoat ve azelastin hidroklorür' ün kullanılmasının etkinliğini ve güvenilirliğini arastırmaktı. Bu çalışmaya, hasta dosyaları taranarak Cumhuriyet Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi, çocuk alerjisi ve genel pediatri polikliniğine mayıs 2010-mayıs 2011 tarihleri arasında başvuran hastalar alındı. Yasları 6-16 yas arası değisen 48 orta-ağır persistan allerjik rinitli çocuk bu çalısmaya dahil edildi. Tedavi olarak 25 hastaya mometazon furoat 23 hastaya azelastin hidroklorur verildi. Hastalara 4 haftalık tedavi uygulandı. Bu iki ilacın etkileri, serum IgE, nazal smear ile kan eozinofil sayısı, total eozinofil sayısı değerleri, vizual anolog skalası nazal semptom skorları ölçülerek değerlendirildi. Tedavinin 4. haftalarının sonunda testler tekrar yapıldı. 4 haftalık tedavi sonrasında her iki ilaç nazal semptom skorlarını belirgin şekilde azalttı.
Özet (Çeviri)
Allergic rhinitis is clinically a symptomatic disorder of the nose, induced after allergen exposure, by an IgE mediated inflammation of the nasal membranes. Allergic rhinitis is a global health problem. Its prevalence is 10-25% worldwide and its incidence is increasing.The purpose of the present study was to investigate the efficacy and safety of mometasone furoate and azelastine hidroklorür use for the treatment of children with persistant allergic rhinitis. The patients who applied at may 2010- may 2011 to Cumhuriyet university research and teaching hospital a children?s alergy and general pediatric outpatient clinic has taken in this study after scanning their files. 48 children with mild-severe persistant allergic rhinitis aged from 6 to16 years old were included into the study.23 patient?s treatment is azelastine hidroklorür and 25 patients treatment is mometasone furoate. Patients took treatment for 4 weeks. The effects of the two agents were evaluated by serum IgE, nasal smear and blood eosinophil count, total eosinophil count values, nasal symptom scores and vizual anologue scala. The tests were re-performed at the end of the 4.