Pringle manevrasının kolon anastomozu üzerine etkileri
Pringle maneuver effects on colonic anastomosis
- Tez No: 306169
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Kolorektal kanserler için yapılan rezeksiyon sonrası anastomoz kaçaklarının morbidite ve mortalitesi yüksektir. Kolorektal senkron karaciğer kanserlerinde karaciğer rezeksiyonu için genellikle pringle manevrası yapılmaktadır.Bu çalışmada pringle manevrasının barsak anastomozu iyileşmesini ne yönde etkilediği araştırıldı.Bu çalışmada ağırlıkları 250-300 gram arasında değişen 16 adet Wistar albino tipi erkek rat kullanıldı.Ratlar iki guruba ayrıldı; Gurup-1 (8 denek), Gurup-2 (8 denek). Gurup-1 deki ratlara, inen kolondan 1 cm. rezeksiyon+ anastomoz yapılıp karın kapatıldı.Gurup-2 deki ratlara, inen kolondan 1 cm. rezeksiyon+ anastomoz yapıldıktan sonra 15 dakika pringle manevrası yapıldı.Bu sürenin sonunda 5 dakika klempleme kaldırılıp tekrar 15 dakika pringle manevrası yapılıp karın kapatıldı.Tüm ratlar post op 5. gün sakrifiye edilerek karın içinden mikrobiyolojik örnekleme alındı, anastomoz patlama basıncı ölçüldü ve dokularda hidroksiprolin düzeyi ölçümü için doku örnekleri alındı.Gurup-1 de ortalama patlama basıncı 80.625mmHg iken, gurup-2 de 59.75 mmHg bulundu.
Özet (Çeviri)
Mortality and morbidity is considerably high due to the anastomotic leakage after resection and anastomosis for colorectal cancer. Pringle maneuver is also made for the concurrently resection of liver metastases. In this study, the aim was to evaluate how the pringle maneuver affects the healing of intestinal anastomosis.16 Wistar albino rats that weights ranging from 250-300 g were used. The two groups were created each one contains eight subjects. 1 cm resection in the descending colon + anastomosis was performed to the first group and than the abdominal cavity was closed. For the second group, it was performed by sequence that the 1 cm descending colon resection + anastomosis, afterward performed pringle for 15 minutes and raised clamping for 5 minutes, then again performed pringle for 15 minutes and finally the abdomen was closed. All rats were sacrificed 5 days post-op and intra-abdominal microbiological sampling, anastomotic bursting pressure and tissue hydroxyproline levels were compared.While the average bursting pressure was 80.625 mmH for the group-1, for the group-2 the mean bursting pressure was 59.75 mmHg.