Kırım-kongo kanamalı ateşi'nde oral ribavirin tedavisinin etkinligi
Efficacy of oral ribavirin treatment in crimean-congo hemorrhagic fever
  1. Tez No: 306173
  2. Yazar: MERDAN MUSTAFA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZİF ELALDI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnfeksiyon Hast. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Kırım-Kongo Kanamalı Ates (KKKA) hastalıgı, Crimean-Congo hemorrhagic fevervirus (CCHFV) tarafından olusturulan ve önemli oranda mortal seyreden bir viralkanamalı ates (VKA) hastalıgı olup, hastalık için özgün antiviral tedavi henüzbulunmamaktadır. Bu çalısmada 2003-2009 yılları arasında KKKA tanısı ile takipedilen ve oral ribavirin tedavisi alan (ribavirin gurubu) ve almayan (kontrol gurubu)456 (%53,6) erkek, 394 (%46,4) kadın, toplam 850 KKKA hastası çalısmaya alındı.Amacımız, oral ribavirinin KKKA'da vaka-ölüm oranı üzerine etkisini incelemek idi.KKKA tanısı Ankara'da Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi'nde hastaserumlarında anti-CCHFV IgM ve/veya virus antijeni varlıgı ve/veya real time PCRyöntemi ile kondu. Lojistik regresyon analizinde kanama, bilinç bozuklugu, 65 yasüzerinde olma, karaciger enzimlerinin normalin iki katı ve üzerinde olması ileinternational normalized ratio (INR)'nun 1,5'in üzerinde olması fataliteyi gösterenbagımsız risk faktörleri olarak degerlendirildi.Oral ribavirin tedavisi alan 336 hastadan 24 (%7,1)'ü, almayan 514 hastanınise 36 (%7)'sı takip sırasında kaybedilmis olup, oral ribavirin tedavisinin KKKA'davaka-ölüm oranı üzerine bir etkisinin olmadıgı saptandı (p>0.05). Hastalık belirtileribasladıktan sonraki ilk 4 gün içinde ribavirin tedavisi alan 225 hastadan 14 (%6,2)'ü,5 gün ve sonrasında ribavirin tedavisi alan 111 hastadan ise 10 (%9)'u takip sırasındaölmüs olup iki gurup arasında istatistiksel olarak fark saptanamamıstır (p>0.05).Buna göre oral ribavirin tedavisi KKKA'nın erken döneminde de vaka-ölüm oranıüzerine etkili olmamıstır. Literatürdeki en genis hasta gurubuyla yaptıgımız bu geriyedönük çalısmanın sonuçlarına göre oral ribavirin tedavisi KKKA'da etkili degildir.lacın etkin olup olmadıgının kesin olarak degerlendirilmesi için uygun hastasayılarını içeren, rastgele ve çift kör çalısmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Crimean-Congo hemorrhagic fever (CCHF) is a viral hemorragic feverdisease that caused by Crimean-Congo hemorrhagic fever virus (CCHFV). It?ssignificant case-fatality rate and specific antiviral treatment is not available yet. Inthis study, oral ribavirin treated (ribavirin group) and untreated (control group) 850CCHF patients [456 (53,6%) of men and 394 of (46,4%) women] who were followedup between the years of 2003 and 2009, were included in the study. Our aim wasinvestigation of the efficacy of oral ribavirin treatment on the case fatality rate (CFR)of CCHF.Diagnosis of CCHF was performed in Ankara in Refik Saydam HifzissihhaCenter based on a presence of anti-CCHFV IgM and/or viral antigen and/or real timePCR method on patient serum samples. A logistic regression analysis revealedexistence of hemorrhage, confusion, being >65 years old, doubled and over thenormal values of liver enzymes, and prolonged international normalized ratio (>1,5) asindependent risk factors showing fatality.During the study period, 24 (7,1%) of 336 ribavirin treated patients and 36(7%) of 514 unterated patients died and we have observed ribavirin treatment had nosignificant effect on the case-fatality rate of CCHF (p>0,05). Fourteen (6,2%) of 225ribavirin treated patients within the first 4 days of the disease and 10 (9%) of 111ribavirin treated patients 5 days of the disease died and observed no statisticalsignificant effect between the two groups (p>0,05). Then, oral ribavirin treatment hasno effect on CFR even if in early phase of CCHF. This retrospective clinical studyconsisting of largest patient population suggested strongly that oral ribavirintreatment is not effective in CCHF. Randomized and double blinded clinical studieswith efficient number of CCHF patients are needed before conclusion.