Migren hastalarında travma sonrası stres bozukluğu
Posttraumatic stress disorder in migraine patients
  1. Tez No: 306172
  2. Yazar: SÜREYYA KARŞIKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖNDER KAVAKCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, migren hastalarında migren hastalığı olmayan kontrol grubuna göre travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) yaygınlığı, aleksitimi varlığı ve öfke ifade biçimlerinin farklılık gösterip göstermediğinin araştırılması amaçlandı.Çalışmaya Mayıs 2010-Ağustos 2010 tarihleri arasında, Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroloji Polikliniğine başvuran, migren tanısı konmuş, çalışmaya alınma kriterlerine uygun ve çalışmaya katılmayı kabul eden ardışık 60 hasta ve bu kişilere sosyodemografik özellikler açısından benzer, migren tanısı olmayan 60 kişilik kontrol grubu alındı. Tüm katılımcılara yapılandırılmış klinik görüşme (SCID-I/CV) TSSB modülü uygulandı. TSSB tanısı konulanlara Klinisyen Tarafından Uygulanan Travma Sonrası Stres Bozukluğu Ölçeği (TSSB-Ö) uygulandı. Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ) ve Spielberg Sürekli Öfke-Öfke Tarzı Ölçeği (SÖTÖÖ) tüm katılımcılar tarafından dolduruldu. Migren hastaların algıladıkları ağrı şiddeti Görsel Anolog Ölçek (GAÖ) ile değerlendirildi.İki grup karşılaştırıldığında migren grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek TSSB saptandı (p=0.00). Migren grubunda 17 (% 28.3), kontrol grubunda 5 kişiye (% 8.3) TSSB tanısı konuldu. İki grup karşılaştırıldığında aleksitimi, migren grubunda istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksekti (p=0.01). Migren grubunda 25 (%41.6), kontrol grubunda 12 kişide (%20) aleksitimi saptandı. Migren ve kontrol grubu SÖTÖÖ alt ölçek puanları açısından karşılaştırıldığında sürekli öfke ve öfke içe alt ölçeği puanları, migren grubunda kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde daha yüksek bulundu (p=0.00). Migren grubu içinde TSSB tanısı olanlarla olmayanlar arasında, öfke dışa alt ölçeği puan ortalaması TSSB tanısı olanlarda olmayanlara göre istatistiksel olarak daha yüksek bulundu (p=0.04).Sonuç olarak migren hastalarında TSSB ve aleksitimi varlığının, ifade edilmeyen öfkenin ağrı oluşumuyla ilişkili olabileceği, bu hastaların psikiyatrik açıdan değerlendirilmesinin tedavilerine katkı sağlayabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the prevalence of posttraumatic stress disorder (PTSD) in patients with migraine and to compare presence of alexithymia and anger expression styles in migraine patients with respect to the control group.Sixty (N=60) consecutive patients diagnosed with migraine in the neurology clinic of Cumhuriyet University School of Medicine and 60 control subjects recruited from visitors of inpatients who have similar sociodemographic caharacteristics were included in the study. The study was conducted between May-August 2010. PTSD diagnosis was made by a structured clinical interview (SCID-I/CV). Clinician Administered PTSD Scale (CAPS) was administered to PTSD patients and controls. Toronto Alexithymia Scale (TAS) and Spielberg Anger Scale (SAS) was completed by the participants. Migraine patients were asked to rate their pain between 1 to 10 by Visual Anolog Scale (VAS).PTSD was diagnosed more in the migraine group compared to the control group (17 patients (%28.3), 8 controls (%8.3); p=0.00). Alexithymia was significantly higher in the migraine group compared with the control group (25 patients (%41.6), 12 (%20) controls; p=0.01). Continous anger and anger-in subscale scores of SAS was siginificantly higher in the migraine group with respect to the controls (p=0.00). Anger-out subscale scores were higher in the migraine patients with PTSD compared to those without PTSD (p=0.04) and no difference was observed in other anger subscales.In conclusion, PTSD, alexithymia, high anger level and unexpressed anger maybe related to the pathogenesis of pain in patients with migraine and psychiatric assessment and treatment approaches may be of benefit to the outcome of these patients.