Efüzyonlu otitis media hastalarında serumda antinükleer antikor düzeyleri ve otoimmunitenin rolü
Serum antinuclear antibody levels in otitis media with effusion (ome) and the role of autoimmunity
- Tez No: 306174
- Danışmanlar: PROF. DR. SUPHİ MÜDERRİS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZETAmaç: Bu çalışmada indirekt immünfloresan antikor yöntemi (IFAT) ile hasta serumlarında antinükleer antikor (ANA) düzeylerine bakarak efüzyonlu otitis media (EOM) etyolojsinde son yıllarda ön plana çıkan otoimmunitenin rölünün ortaya konması amaçlanmıştır.Materyal ve Metod: Çalışmaya 25 efüzyonlu otitis media ve 25 kontrol hastası alındı. Hasta ve kontrol grubunun serum örneklerinde tavşan timpanik bulla epiteline karşı indirekt immunfloresan antikor testi yöntemi ile antinükleer antikor araştırıldı.Bulgular: EOM'li vakaların % 28'inde pozitif boyanma olurken kontrol grubunda bu oran % 8'di.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTSERUM ANTINUCLEAR ANTIBODY LEVELS IN OTITIS MEDIA WITHEFFUSION (OME) AND THE ROLE OF AUTOIMMUNITYAim: The purpose of this investigation is to determine the role of serum antinuclear antibodies in the pathogenesis of otitis media with effusion.Materials and Methods: This study was prospectively undertaken on twenty five patients with otitis media with effusion and twenty five healthy children. Antinuclear antibodies are investigated against rabbit tympanic bulla epitelium in sera of the patient and control group of patients with indirect immunoflouresence technique.Results: In patient group, positive reaction was noted in the sera of 28% (7/25) of patients. In control group positive reaction was seen only in 8% (2/25) of the group.