Futbol seyircisinde saldırganlık davranışlarının incelenmesi
The investigate of aggrassive behavior et soccer spectators
  1. Tez No: 306189
  2. Yazar: DÜRDANE DUYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı; Adana ilinde futbolla yakından ilgilenen, futbol seyircisinin saldırganlık düzeyinin belirlenmesidir.Araştırmanın örneklemini, 2010?2011 sezonunda Adana ilinde ikamet eden futbol ile ilgilenen tesadüfî örneklem yöntemi ile seçilen 328 fulbol seyircisi olurturmaktadır.Araştırmada, veri toplama aracı olarak İpek İlter KİPER tarafından geliştirilen ?Saldırganlık Envanteri? ve araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde ve hesaplanmış değerlerin bulunmasında SPSS 16.0 istatistik paket program kullanıldı. Veriler ortalama ve standart sapmalar verilerek özetlendi. Elde edilen verilerin karşılaştırılmasında bağımsız guruplarda T testi ve varyans analiz (ANOVA) kullanıldı. Ayrıca, farkın hangi guruptan kaynaklandığını tespit etmek için çoklu karşılaştırma testlerinden Tukey testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this work that modifying level of agressiveness of futbol spectator who take a strong interest in soccer. 328 soccer spectator who interested in soccer selected with random sampling method, residing in Adana 2011-2012 seoson are constitute the research sampling. It was used in research ?agressiveness inventory? as data collection appliance was elaborated by İpek İlter Kiper and personal note form elaborated by researcher. SPSS 16.00 statitics package program was used to find computed values and in evaluate datas. Datas were compressed giving standard and average deviations. T test and variance analysis was used in comprasion of getting datas, free groups. Then, Tukey was used that one of the test of multiple comparison tests to determine which group is the reason of difference.