Nandrolon ve testosteronun puberta dönemindeki tavşanlarda bazı kan parametreleri üzerine etkisi
Effects of nandrolone and testosterone on some blood parameters in rabbits during puberty
- Tez No: 306190
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER DURGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu araştırma, tavşanlara nandrolon ve testosteron uygulamasının bazı kan parametreleri üzerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla planlandı. Araştırmada 60 günlük 14'ü erkek (?), 16'sı dişi (?) toplam 30 adet Yeni Zelanda ırkı tavşandan yararlanıldı. Hayvanlar kontrol ( 7 ?; 8 ?) ve deneme ( 7 ?; 8 ?) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Bütün gruplar deneme boyunca standart tavşan yemi ile beslendi. Kontrol grubunda yer alan tavşanlara herhangi bir uygulama yapılmadı. Deneme grubunda bulunan her hayvana ise haftada 1 gün 10 mg/kg nandrolon ve 10 mg/kg testosteron subkutan enjekte edildi. Uygulama 90 gün boyunca devam etti.Çalışmanın 45. ve 90. günlerinde hayvanlardan alınan kan örneklerinde total kolesterol, HDL kolesterol ve LDL kolesterol düzeyleri belirlendi. Araştırmada kontrol grubu hayvanlarından elde edilen verilerin normal sınırlar içerisinde olduğu görüldü. Araştırmada kolesterol değerleri 90. günde LDL değerleri ise her iki örnekleme zamanında da (45. ve 90.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of nandrolone and testosteron on some blood parameters in rabbits. In this study 60-day-old, healthy, weighing nearly each other, 30 New Zealand rabbits were used. Animals were separated in 2 main groups as control (7 ?; 8 ?) and experimental ( 7 ?; 8 ?). Control and experimental groups were fed with standard rabbit ration. 10 mg/kg nandrolone and 10 mg/kg testosterone was injected subcutaneously to experimental group 1 day of per week. The application was continued for 90 days. In the plasma samples taken on the 45th and 90th days of the study, total cholesterol, HDL cholesterol and LDL cholesterol concentrations were determined. Data from control group were within normal limits in the study.