Multidedektör compüterize tomografi (mdct) ile basıs cranıı üzerindeki önemli kemik oluşumlarının morfometrik analizi
A morphometric analysis of important bony landmarks on the skull base by multidetector computerized tomography (mdct)
  1. Tez No: 306188
  2. Yazar: CİHAN GÖKÇE
  3. Danışmanlar: DOÇ. AYNUR EMİNE ÇİÇEKCİBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, MDCT ile basis cranii'deki önemli kemik yapıların güvenilir morfometrik verilerinin saptanması ve bu verilerin cinsiyete ve lateralizasyona göre farklılıklarının tespit edilmesi amaçlandı.Çalışma, Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı'nda çekilen MDCT görüntüleri üzerinde retrospektif olarak yapıldı. Kranial travma veya operasyon geçirmemiş ve herhangi bir kemik deformitesi bulunmayan 100 (50 erkek - 50 kadın) erişkin bireyin görüntüleri değerlendirildi.Processus pterygoideus lamina medialis ve lateralis'in orta hatta uzaklığı (PP-LM, PP-LL), Foramen magnum sagittal çapı, transvers çapı ve alanı (FMsgt, FMtrn, FMalan), condylus occipitalis ön uçları arası uzaklık, arka uçları arası uzaklık ve uzunluğu (CnOön, CnOarka, CnO), fossa hypophysialis yüksekliği ve ön-arka uzunluğu (FHyük, FHön-arka) ölçüldü.Radyolojik görüntülerden elde edilen veriler bilgisayar ortamına aktarılarak SPSS (Windows için 13.0) paket programı ile istatistiksel analizi yapıldı. Verilerin özeti ortalama ± standart sapma olarak ifade edildi. Student t testi ile cinsiyetlere ve lateralizasyona göre karşılaştırıldı. Parametreler arası ilişki Pearson Korelasyon testi ile değerlendirildi.Erkeklerde tüm parametrelerde sağ ve sol değerlerin kadınlardan yüksek olduğu gözlendi. Her iki cinsiyette genellikle tüm verilerde sağda daha yüksek değerler saptandı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine of the reliable morphometric data of the important bone structures on skull base by MDCT and to establish the differences of these data according to gender and lateralization.This study was retrospectively made on MDCT images in Department of Radiology of Meram Medical Faculty of Selcuk University. It was evaluated the images of the 100 (male 50 ? female 50) adult subjects without cranial trauma or surgery and any deformity of the bone.It was measured the distance to midline of the medial and lateral lamina of the pterygoid process (PP-LM, PP-LL), the sagittal diameter, transvers diameter and area of the foramen magnum (FMsgt, FMtrn, FMalan), the distance between the anterior end, the distance between posterior end and length of the occipital condyle, (CnOön, CnOarka, CnO), the height and anteroposterior diameter of the hypophysial fossa (FHyük, FHön-arka).The data obtained from the radiological images were transferred into digital media and statistically analysed by SPSS Data Access Pack (13.0 for Windows). The summary of the data was expressed as mean ± standard deviation. A comparison according to gender is made by student t test. The relation betweeen parameters was evaluated by Pearson?s correlation analysis test.It was observed rigt and left data in all parameters in males than females. It was usually determined higher values on the right side in both genders.