Aprotininin ve kademeli CO2 basınç kombine uygulamasının pnömoperitonyum sonrası oluşan doku iskemi-reperfüzyon hasarında çeşitli dokulara olan etkileri: Deneysel çalışma
The effect of combination therapy of aprotinin and step by step CO2 insuflation on various abdominal tissues in pneumoperitonium induced ischemic-reperfusion injury in rats: An experimental study
- Tez No: 306196
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK BÜYÜKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmamızda Aprotinin ve kademeli basınç uygulamasının, pnömoperiton ile oluşan iskemi-reperfüzyon üzerine etkisi araştırıldı. Bu amaçla böbrek dokusu ve plazmada; ADA, AOA, Ürik Asit, TNF alfa ve IL6 gibi parametrelere bakıldı. Bu parametreler açısından gruplar arasında Mann Whitney U testi ile saptanan anlamlı farklılıkların Bonferroni düzeltmesiyle bir kısmının anlamlılığını kaybolsa da; belirgin farkın kaybolmadığı parametreler ve gruplar şöyledir. ADA açısından I-II ve I-III gruplar arasında, AOA açısından III-IV gruplar arasında, Ürik asit açısından I-III, III-IV ve III-V gruplar arasında, TNF alfa açısından I-II gruplar arasında, IL6 açısından I-II, II-IV ve II-V gruplar arasında farklılık bu çalışmanın net sonuçlarıdır.I-II ve I-III grupları arasındaki farklılıklar İ/R etkisini gösterirken II-IV, II-V, III-IV ve III-V grupları arasındaki farklılıklar ise aprotinin uygulamasının ve aprotinin ile kademeli basınç kombinasyonunun etkinliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, aprotinin and gradual application of pressure, on the effect of pneumoperitoneum caused by ischemia-reperfusion was investigated. For his purpose, renal tissue and plasma; ADA, AOA, Uric Acid, parameters such as TNF alpha and IL6 were measured. These parameters between the groups with the Mann-Whitney U-test detected no significance differences, disappear although the significance of some of the Bonferroni correction; still has its parameters, and the groups are significiant differences, I-II and I-III of the ADA between the groups, III-IV between the groups in terms of AOA, Uric acid in I-III, III-IV and III-V groups, I-II between the groups in terms of TNF-alpha, IL6 in terms of the I-II, II-IV and II-V, the net result of differences between the groups in this study.The differences between groups I and II and I-III I/R showing the effect of II-IV, II-V, III-IV and III-V groups, the differences between the aprotinin application demonstrates the efficacy of the combination with the gradual pressure.