Esansiyel hipertansiyonlu hastalarda ve sağlıklı kontrollerde endotelyal nitrik oksit sentaz (eNOS) ve metilentetrahidrofolat redüktaz (MTFHR) gen polimorfizmleri ve bu polimorfizmlerin nitrik oksit (NO), okside LDL (OX-LDL) ve homosistein düzeyleri ile olan ilişkilerinin araştırılması
Investigation endothelial nitric oxide synthase (eNOS) and methylenetetrahydrofolate reductase (MTFHR) gene polymorphism and correlation of these polymorphisms with nitric oxide (NO), oxide LDL (OX-LDL) and homocysteine levels in the patients with essential hypertension and healthy controls
- Tez No: 306197
- Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS MEHMETOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışmamızda esansiyel hipertansiyonlu hastalarla sağlıklı kontrollerde eNOS geni intron 4a/b VNTR ve Exon-7 Glu298Asp polimorfik bölgeleri ve MTHFR geni C677T ve A1298C polimorfik bölgeleri ile NO, Ox-LDL ve homostein düzeylerini araştırdık.Çalışma 50-73 yaşları arasında toplam 129 esansiyel hipertansiyon hastası (67 kadın, 62 erkek) ile 41-64 yaşları arasında hiçbir şikâyeti ve bulgusu olmayan toplam 108 sağlıklı kişide (49 kadın, 59 erkek) gerçekleştirildi. Hasta grubuna hipertansiyon hastalığının haricinde hiçbir rahatsızlığı bulunmayan kişiler alındı. Vakalardan sabah aç karna kan örnekleri alındı. Ox-LDL ve NO düzeyleri, ELİZA metoduyla çalışan ticari kitler kullanılarak homosistein düzeyleri ise HPLC metoduyla ölçüldü. Vakaların tam kanlarından DNA izolasyonu yapılarak PCR-RFLP tekniği ile genetik analizlerini yapıldı.EHT hastaları ile sağlıklı kontrollere ait eNOS geni intron 4a/b VNTR ve exon-7 G894T polimorfizmi arasında önemli bir fark bulunmazken, her iki gruba ait MTHFR geninin C677T ve A1298C polimorfizmlerinin EHT'da önemli risk oluşturabileceğini sonucuna varıldı.Ayrıca, EHT hastalarında homosistein, NO ve Ox-LDL düzeyleri kontrollere kıyasla önemli oranda yüksek bulundu. Homosistein, NO ve Ox-LDL düzeyleri hastalarda sırası ile 22.39±13.72 (?mol/L), 36.75±13.28 (µM), 64.99±71.42(U/L) olarak; kontrollerde ise aynı parametler sırası ile 13.77 ± 5.42 (?mol/L), 27.27±12.31 (µM), 42.66±26.27 (U/L) olarak bulundu. Bu bulgulardan EHT hastalarında yüksek homosistein ve Ox-LDL düzeylerinin önemli risk oluşturabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, we have investigated intron 4a/b VNTR and exon 7 regions of G894T change of eNOS gene, C677T and A1298C polymorphic regions of MTHFR gene and NO, Ox-LDL and homocysteine levels of patients with essential hypertension and healthy controls.The study was performed on totally 129 essential hypertension patients (67 females, 32 males) aged 50-73 years and 108 healthy controls (49 female and 59 male) aged 41-64 years.The patient group has been selected from individuals with no disorder except essential hypertension. Fasting blood samples were taken from all subjects. Ox-LDL and NO levels were analyzed by commercially available ELISA kits hemocystein levels were measured by HPLC method. Genetic analyses were performed by PCR-RFLP technique by using isolated DNA from blood samples.No significant differences were found between eNOS gene intron 4a/b VNTR and exon 7 Glu298Asp (G894T) genotype frequencies of the groups.However, significant differences were found between MTHFR gene C677T and A1298C polymorphisms of the groups. We concluded that polymorphisms of MTHFR gene C677T and A1298C may be significant risk factors in patients with EHTIn addition, homocysteine, NO and Ox-LDL levels of the patients were significantly higher than those of the controls. Homocysteine, NO and Ox-LDL levels of the patients were 22.39±13.72 (mmol/L), 36.75± 13.28 (microM) and 64.99±71.42 (U/L), whereas the same parameters of the controls were 13.77±5.42 (mmol/L), 27.27±12.31 (microM), and 42.66±26.27 (U/L) respectively. We concluded that high homocysteine and Ox-LDL levels constitute a significant risk in patients with EHT.