Esansiyel hipertansiyonlu hastalarda sol ventrikül hipertrofisinin endotel fonksiyon bozukluğu ile arasındaki ilişkinin adma ve hscrp ile araştırılması
Investigation of the relationship between endothelial dysfunction and left ventricular hypertrophy by adam and hs crp in patients with essential hypertension
- Tez No: 391055
- Danışmanlar: PROF. KENAN SAĞLAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Hipertansiyon, sık görülmesi, sebep olduğu hastalıklar, ölüm ve sakatlıkların çokluğu sebebiyle önemi gün geçtikçe artan bir halk sağlığı problemidir. HT hedef olarak birçok organı etkiler ancak sonuçları en ağır ve en sık görüleni kalp-damar sistemidir. Hipertansiyon KDH grubunun nerdeyse tamamının etyolojisinde yer almaktadır. Çalışmamızda birçok ileti bozukluğu, aritmi ve kalp yetmezliğine sebep olan sol ventrikül hipertrofisini değerlendirdik. Hasta grubumuzda, damarsal bir patoloji olması dolayısı ile birçok organı etkileyip çeşitli hastalıkların riskini arttıran endotel fonksiyon bozukluğunu serum ADMA düzeyleri ile tespit ederek; SVH ve EFB arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmaya 30 hipertansif ve sol ventrikül hipertrofili, 30 hipertansif ve SVH olmayan olmak üzere 60 hasta, 30 sağlıklı kontrol dahil edildi. Hasta grubun HT dışında ek hastalıkları yoktu. Kontrol grubu, hiçbir kronik hastalığı ve değerlendirme anında akut bir hastalığı olmayan, sigara öyküsü olmayan sağlıklı erişkinlerden oluşmaktaydı. Tüm hastalar ve kontrol grubu aynı hekim tarafından aynı cihaz ile EKO olarak değerlendirildi. SVKİ Devereux formülü kullanılarak cihaz tarafından otomatik olarak hesaplandı. EFB için de seçkin bir belirteç olan ADMA, damarsal inflamasyon belirteci olarak da hsCRP kullanıldı. Sonuçlar değerlendirildiğinde; ADMA düzeyleri tüm hasta grubunda kontrollerden anlamlı yüksekti, fakat SVH olan ve olmayan gruplar kendi aralarında değerlendirildiğinde fark gözlenmedi. Korelasyon analizinde de ADMA ile SVKİ korele çıkmadı. Bunun yanında hsCRP ve kan basıncı değerleri ile SVKİ arasında belirgin korelasyon izlendi. SVH olan grupta ayrıca hastalık süresi de anlamlı olarak yüksekti. Sonuçlarımız; ADMA?nın kalp damar hastalıklarında, özellikle kalp yetmezliğinde yüksek bulunsa da SVH vakalarında yükselmediğini göstermektedir. Diğer kalp hastalıklarında önemli rol oynadığı belirtilen ADMA?nın, SVH vakalarında beklenen etkilerinin olmadığı, SVH?de EFB?den çok diğer mekanizmaların etkili olduğu düşünülmüştür
Özet (Çeviri)
Hypertension is a big public health problem that has increasing importance because of its frequent occurrence, diseases caused by, mortality and morbidity that it caused. HT affects many organs in the target. Besides, cardiovascular diseases are the most severe he results of and most common type ot them. HT is situated in the etiology of most of KVD group. In our study, we investigate left ventricular hypertrophy (LVH) which causes conduction disorders, arrhythmias and heart failure. We have evaluated endothelial dysfunction (ED) by serum ADMA levels in our patient group. And also have aimed to evaluate if there was a relationship between left ventricular hypertrophy and endothelial dysfunction. Consisting of; 30 patients with hypertension and left ventricular hypertrophy, 30 hypertensive patient without hypertrophy, 30 normotensive healty controls, total 90 voluntary participant have been included to our study. The patient group (n=60) did not have any else chronic disease except hypertension. The control group have been selected from healthy adults who did not have any chronic illness, non-smoker, and did not have any acute disease at that time. All of the patient and the controls have been evaluated with echocardiography by the same doctor with the same device and same prob. Left ventricular mass index (LVMI) was calculated according to Devereux formula by the devices software automatically. Serum ADMA levels which was accepted for being an outstanding serum marker, were used to detect endothelial dysfunction. When the results were evaluated; serum ADMA levels were significantly higher in the patients group compared with the control group. But, there was no difference in serum ADMA levels between the patients two subgroup; with or without left ventricular hypertrophy. We have performed a correlation analysis and there was no correlation between serum ADMA levels and LVMI. Beside this, we observed that serum hsCRP levels and blood pressure measurements we markedly correlated with LVMI. And also, HT duration were significantly higher in the group with LVH. Briefly, it can be said that there was no direct relation between LVH and endothelial dysfunction. In addition, it can be mentioned that inflammatory processes plays role in the development of LVH, rather than ED. The length of exposure to high blood pressure and HT stage seem to be effective on the process.