Pediatrik hastalarda heterotopik reversed pozisyon teknikle karaciğer nakli
Liver transplantation with heterotopic reversed position technique in pediatric patients
  1. Tez No: 306221
  2. Yazar: VEYSEL ERSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Amaç: Pediatrik canlı vericili veya kadaverik split karaciğer naklinde büyükboyutta karaciğer greftlerinin kullanılmasına bağlı olarak çeşitli problemlerle karşılaşılabilmektedir. Büyük greft implantasyonu sonrası karnın zorlanarak primer kapatılması ve grefte yeterli kan akımı sağlanamaması bu sorunlardan bazılarıdır. Bu çalışmanın amacı heterotopik reversed pozisyon tekniğinin uygulandığı hastaların sonuçlarından bahsetmektir.Materyal ve metod: Bu teknikte, canlı vericili ya da kadaverik split segment 2- 3 greftlerinin ön-arka çapı, alıcının ortotopik konumda greftin transplante edileceği karın boşluğunun ön-arka çapından büyük olduğunda greft sagittal planda 180o döndürülerek, heterotopik olarak sağ subfrenik alana yerleştirilmektedir. Bu sayede karnın primer kapatılması mümkün olmaktadır. Ayrıca hiler yapıların da ters dönmesi nedeni ile vasküler ve biliyer anastomozların sırası değişebilmektedir. Bu teknikle karaciğer nakli yapılan 11 hastadan 10'u 5 yaş altındaydı. On olgunun vücut ağırlığı 9 ? 20 kg arasında, GRWR 1.5 ? 3.4 arasında idi.Sonuçlar: Onbir hastanın 9'una fulminant karaciğer yetmezliği nedeni ile transplantasyon yapıldı. Postoperatif dönemde hiçbir hastada vasküler problem görülmezken, geç dönemde biliyer striktür gelişen 2 hasta perkütan olarak tedavi edildi. Yedi olgu ortalama 11.5 aydır hayatta olup, 4 hasta greft dışı nedenlerle (ensefalopatinin gerilememesi, hemodinamik instabilite, GVHD, peptik ülser perforasyonu) kaybedildi.Tartışma: Pediatrik karaciğer naklinde, özellikle akut fulminant yetmezlikli olgularda, ascite veya kolestatik büyük karaciğer olmadığından karın yeterli genişlemez. Greft boyutunun büyük olması nedeni ile karnın primer kapatılamaması, greft ve alıcının hiler yapılarının uygun bir şekilde karşı karşıya gelmemesi gibi sorunlar mevcuttur. Bu sorunlar tanımlanan teknikle aşılabilmektedir. Ancak transplante edilen karaciğerlerin, rejenerasyon sonrası uzun dönem sonuçlarının incelenmesi bu tekniğin kabul edilebilirliğinin daha da yerleşmesi için gereklidir.
Özet (Çeviri)
Aim: In the setting of pediatric living or deceased donor split liver transplantation, there are problems associated with size-mismatched large grafts. These include the inability to accommodate the graft in the small abdominal cavity of the recipient and to provide sufficient blood supply to the liver graft. Aim of this study is to introduce the liver transplantation with heterotopic reversed position technique and toreport results of the patients treated with this procedure.Material and Method: When anteroposterior diameter of the graft, segment 2-3living donor or split liver, is larger than the abdominal cavity of the recipient, we positioned the graft heterotopically in the right subphrenic space after rotating 180o sagitally. Although this maneuver allowed primary closure of the abdomen, this orientation brought the hilar structures into a reversed position. In back-table hilar structures should be checked before anastomoses because anastomoses sequence may change. Eleven patients transplanted with this technique and 10 of them were younger than 5 year-old. Their weight was between 9 ? 20 kg and GRWR was between 1.5 ? 3.4.Results: Of these, nine patients were acute fulminant liver failure. No vascular complications seen during postoperative period but biliary strictures occurred in two patients which were treated succesfully with percutaneous approach. Seven patients are alive for mean of 11.5 months and 4 cases were lost from causes out of the graft failure (continuing encephalopathy after transplantation, hemodinamically instability, GVHD and peptic ulcer perforation).Discussion: In pediatric liver transplantation, especially in patients with acute fulminant failure, problems like failure of primary closure of abdominal cavity due to graft size and, graft and recipient hilar structures avoid facing appropriately, can be overcome with this technique. Follow-up of the long-term results of the transplanted livers after regeneration is necessary for further acceptability of this technique.