Canlı donör hepatektomide postoperatif komplikasyonlar: İlk 500 olgu
Postoperative complications after living donor hepatectomi: First 500 case
- Tez No: 306220
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ARA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Amaç: Eylül 2005 ve Ağustos 2011 tarihleri arasında canlı vericili karaciğernakli için yapılan ardışık 500 donör hepatektomi olgusunun postoperatifkomplikasyonları Clavien sınıflamasına göre incelendi.Materyal ve metod: Eylül 2007-Ağustos 2011 tarihleri arasında LDLT içinyapılan 500 donör hepatektomiye ait komplikasyonlar retrospektif olarak incelenerekkaydedildi.Bulgular: Ortalama donör yaşı 32.1±4,ortalama takip süresi 32 ay (3 ile 58 ayarası) dır. 451 donöre sağ hepatektomi (%90.2), 14 donöre sol hepatektomi (segment2,3,4) (%2.8), 30 donöre sol lateral segment rezeksiyonu (57) yapılmıştır.Toplam 500 donörün 96'sın da (%19.2) toplam 152 komplikasyon tespit edildi.Donör ölümü hiç olmadı. Sağ hepatektomi yapılan 88 donörde (%19.5), sol hepatektomiyapılan 5 donörde (%35.7) ve sol lateral segmentektomi yapılan 3 donörde (%8,5)komplikasyon gelişti.Gelişen 152 komplikasyonun 76 tanesi (%50) grade I ve 9 tanesi (%6) grade IIkomplikasyonlardı. Gelişen major komplikasyonlardan 28 tanesi grade IIIa (%18.4), 35tanesi grade IIIb (%23) ve 4 tanesi grade IVa idi. Grade IVb ve grade Vkomplikasyonumuz olmadı. Yüz elli iki komplikasyon arasında en sık görülen, 54(%35.5) komplikasyonla safra yolu komplikasyonlarıydı.Sonuç: Deneyimli merkezlerde, uygun hasta seçimi ve yoğun postoperatiftakiple sağlıklı bireylerden kontrol edilebilir düşük morbiditeyle güvenilebilir şekildekaraciğer grefti elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
Background: This study retrospectively analyzed the experience of the donorscomplications in living donor liver transplantation depending on the Clavienclassification system to define, and graded the severity of these complications in 500cases.Materials and methods: We retrospectively identified and analyzed thecomplications of 500 alive consecutive donors underwent RH or LH for LDLT betweenSeptember 2005-August 2011.Results: Totally 152 complications was observed in 96 of the 500 (19.2%)donors. The cases followed up means 30 months. There was no donor mortality.Complications developed into 88 (19.5%) RH donors, 5 (35.7%) LH donors and 3(8.5%) LLS donors. The incidence of reoperation was 5.4% in all donors. Seventy-sixof 152 complications were grade I (50%), and 9 complications were grade II (6%).Major complications consisted of 28 grade IIIa (18.4%), 35 grade IIIb (23.4%) and 4Grade IVa (2.6%). Grade IVb and grade V complications did not occur. The mostcommoncomplication was biliary complications, which seen in 54 of 152complications (35.5%). As a result donor surgery for LDLT has a lot of complications.Conclusions: Experienced centers, reason the patient selection andintensive postoperative follow-up of healthy subjects controllable low morbidity can beachieved safely in liver grafts.