Kadavra donörlerde standart harvesting tekniği ile modifiye standart harvesting tekniğinin karşılaştırılması
Comparison of modified and standard harvesting technique on deceaced donors
  1. Tez No: 306222
  2. Yazar: CEMALETTİN KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Amaç : Geleneksel olarak, beyin ölümü olmuş hastalar donör olarakkullanılırken, organ alımı için sternotomi ve laparatomi yapılır, ancak sternotomiolmadan da karın içi organların almak mümkündür. Bu çalışmada sternotomi yapılan -yapılmayan, beyin ölümü olmuş donörlerden organ çıkarımını değerlendiripkarşılaştırılacağız.Yöntemler: Şubat 2006 ve Kasım 2011 tarihleri arasında, Turgut Özal TıpMerkezi organ nakli ekibi tarafından 68 beyin ölümü olmuş donörden organ çıkarıldı.Bu kadavralardan organ çıkarım işleminde, standart harvesting tekniği kullanılan(sternotomili) 31 donör grup A, modifiye standart harvesting tekniği kullanılan(sternotomi olmadan) 37 donör grup B olarak tanımlanmıştır. Ortalama yaş, cinsiyet,vücut kitle indeksi (VKİ) ve soğuk iskemi zamanı her iki grupta retrospektif olarakkarşılaştırıldı. Demografik ve klinik parametreleri Student t-testi ve Ki-kare testikullanılarak karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Background: Traditionally, sternotomy and laparotomy are performed torecover thoracoabdominal organs from deceased donors; however, recoveringabdominal organs without sternotomy is possible. We evaluated and compared organrecovery from deceased donors, with and without sternotomy.Methods: Between February 2006 and November 2011, organ recovery wasperformed in 68 deceased donors by our transplantation team. The recovery procedurewas carried out using standard techniques in 31 donors (with sternotomy; Group A) andwith modified techniques in 37 donor (without sternotomy; Group B). Average age, sex,body mass index (BMI), and time to cold ischemia were compared retrospectively inboth groups. The demographic and clinical parameters were compared using a Student?st-test and Chi-squared test. The level of statistical significance was set at p < 0.05.Results: Organ recovery was performed on 31 of 68 (45.6%) deceased donorswith sternotomy (Group A) and 37 of 68 (54.4%) without sternotomy (Group B).Thirty-six donors were male and 32 were female. The average age donor was 40.4 ±3.4 years in Group A and 52.4 ± 4.6 years in Group B (p < 0.02). The average BMI ofdonors was 26.2 ± 0.8 kg/m2 in Group A and 23.9 ± 0.8 kg/m2 in Group B. The averagetime to cold ischemia was 127 ± 6.2 minutes in Group A and 47.5 ± 1.8 minutes inGroup B (p < 0.0001).Conclusion: The transition time to cold ischemia can be shortened by harvestingorgans without sternotomy in unstable donors, or under conditions in whichintrathoracic organs are not recovered.