Spinal füzyonda mezenşimal kök hücre ve eritropoetin kombinasyonunun etkinliği
The efficacy of mesenchymal stem cell and erythropoetin combination at spinal fusion
- Tez No: 390973
- Danışmanlar: PROF. DR. ERBİL OĞUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Çalışmamızda EPO ve MSC'lerin birlikte kullanımının ratlarda posterior ve posterolateral spinal füzyona olan etkileri değerlendirilmiştir. Çalışma için 77 adet Sprague-Dawley cinsi dişi rat kullanılmıştır. Sadece EPO uygulanan, sadece MSC uygulanan, EPO+MSC kombine olarak uygulanan ana çalışma grupları ve kontrol grupları erken ve geç dönem ile preoperatif/postoperatif EPO alt gruplarına bölünerek toplam 11 gruba ayrılmıştır. Negatif kontrol grubu hariç tüm gruplara L4-L5 posterior+posterolateral spinal füzyon cerrahisi uygulanmış ve sonuçlar direkt grafi, MDBT, manuel palpasyon ve histopatolojik inceleme ile değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, 500 IU/kg/gün dozunda intraperitoneal EPO uygulamasının kontrol grupları ile karşılaştırıldığında kıkırdak ve kemik doku gelişimini geciktirerek füzyon oranlarını olumsuz etkilediği; osteoblastik farklılaşmaya uğratılmamış MSC'lerin skafold olmadan cerrahi bölgesine uygulanmasının kontrol ve EPO grupları ile karşılaştırıldığında füzyon oranlarını arttırdığı; bu iki uygulamanın kombine edilmesinin ise füzyon oranlarını daha çok arttırdığı bulunmuştur. Ek olarak, preoperatif 24. saat ve postoperatif 72. saat EPO uygulaması arasında anlamlı fark olmadığı saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated the efficacy of EPO and MSC combination at a rat posterior and posterolateral spinal fusion model. 77 female Sprague-Dawley rats were used for this study. Study groups were designed as“EPO only”,“MSC only”,“EPO and MSC combination”and“control”groups. A total of 11 groups were formed after designing“negative and positive (sham) control groups”,“preoperative 24th and postoperative 72th hour EPO administration groups”and“3th and 6th week groups”. All groups underwent L4-L5 posterior and posterolateral spinal fusion surgery, except the negative control group. Plain radiographs, MDCT scans, manuel palpation assesment and histopathological analyses were performed to assess fusion. Our results suggest that, administration of intraperitoneal rhuEPO (500 IU/kg/day) decreases fusion rates compared to control groups. Also, administration of MSCs with no osteoblastic diffetantiation and without scaffold usage; increases fusion rates compared to control and EPO only groups. At last, combination of EPO and MSCs further increases fusion rates compared to control, EPO only and MSC only groups. Also there were no significant differance between preoperative 24th and postoperative 72th hour EPO administrations.