Sıçan siyatik sinir zedelenmesinde farklı zamanlarda mezankimal kök hücre uygulama etkilerinin karşılaştırılması
The comparison of the effect of mesenchymal stem cell applied in different times on rat?s sciatic nerve injury
  1. Tez No: 306236
  2. Yazar: CEVAT TEOMAN KARAHASANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEN ÖKTEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Medical Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Günümüzde ülkemizde ve dünyada ciddi sağlık problemlerinden birisi de periferik sinir yaralanmalarıdır. Bu yaralanmalar sinirde gerilme, ezilme ve kesilme nedeniyle meydana gelmektedir.Periferik sinir yaralanmalarının tedavisinde kullanılan yöntemlerden birisi de mezenkimal kök hücre (MKH) uygulamasıdır. Mezenkimal kök hücreler kemik, kıkırdak, kas, tendon ve astrosit gibi hücrelere farklılaşabilen aynı zamanda kendini yenileme potansiyeline sahip non-hematopoietik hücrelerdir.Sinir rejenerasyonunda; oluşan yaralanmanın şiddeti, skar dokusunun büyüklüğü ve aksonun yaralı bölgeye ulaşmasından önce geçen süre gibi bir çok faktör etkilidir. Biz MKH uygulama zamanının iyileşme üzerindeki etkilerini araştırdığımız bu çalışmada dört grup sıçan kullandık. Siyatik sinirleri zedelendikten sonra sıçanlar dört gruba ayrıldı. I. grup sıçanlara zedelenmeden hemen sonra sadece doku yapıştırıcı uyguladık. Erkek sıçanlardan elde ettiğimiz MKH'leri II. gruba zedelenmeden hemen sonra,III. gruba zedelenmeden sonra üçüncü gün, IV. ve son gruba da zedelenmeden yedi gün sonra doku yapıştırıcısı ile beraber uyguladık. Yürüme testlerinde I. grup ile II. grup arasında Siyatik Fonksiyon İndeksi (Sciatic Functional Index; SFI) ölçümleri açısından anlamlı düzeyde fark tespit edildi. Diğer gruplar arasındaki farklar anlamlı değildi. Histolojik ve immünohistokimyasal boyamalar sonucunda ise II. grup ile diğer gruplar arasında anlamlı fark görüldü.Elde ettiğimiz veriler ışığında MKH'nin periferik sinir yaralanmalarında uygulanma zamanlarının tedavi üzerinde etkili olabileceği sonucuna varıldı. Sinir zedelenmesi ile MKH uygulanması arasında geçen sürenin sinir rejenerasyonu üzerinde etkili olduğu sonucu ile bizim ve yapılacak diğer çalışmaların insan çalışmalarına öncülük edebileceği düşünüldü. MKH'nin periferik sinir rejenerasyonu üzerine farklı zamanlarda uygulanmasının etkilerinin ve sonuçlarının değerlendirilebilmesi için daha detaylı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Presently, one of the serious health problems in our country and in the world is peripheral nerve injuries. These injuries occur because of distention, crush and cut on nerves.One of the methods used in the treatment of peripheral nerve injuries is the application of mesenchymal stem cell (MSC). Mesenchymal stem cells are non-hematopoietic cells that can differentiate into cells such as bone, cartilage, muscle, tendon, and astrocyte and have the potential to regenerate themselves at the same time.A lots of factors such as the severity of the injury, the size of the scar tissue, and the time passed before arrival of the axon to the injuried area are effective on nerve regeneration. In this study, we searched the effect of application time of MSCs on healing of nerve in experimentalmodel. After the sciatic nerves of rats were injuried, rats were divided into four groups. We just applied fibrin glue to the rats after the injuryin group I. In group II, the MSCs with fibrin glue were just applied to the rats after the injury. The MSCs with fibrin glue were applied to the rats at the 3rd and 7th day after the injury in group III and IV, respectively.We found a significant difference in the measurements of Sciatic Functional Index (SFI) between the first and the second groups with walking track analyses. However, significant difference was not detected among the other groups. There was significant difference between the second and the other groups in the result of histological and immunohistochemical stainings.In the light of our results, we concluded that there may be a correlation between application time of MSCsand healing of peripheral nerve injuries. Our and additional studies can pioneer to the human studies in future. More detailed studies are needed to evaluate the effect and results of the application of MSC on peripheral nerve injury in different times.