Hassasiyet giderici ajanlar ile lazer uygulamasının tam-seramik restorasyonlarının fiziksel ve mekanik özelliklerine etkisi
The effect of laser treatment with desensitizing agents to physical and mechanical characteristics of all-ceramic restorations
- Tez No: 306238
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU SARAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı dentin hassasiyet giderici ajanlar ile lazer uygulamasınınardından kendinden adeziv rezin simanla simante edilen tam seramik restorasyonlarınrenk stabilitesine ve dentine olan makaslama bağlanma dayanıklılığına etkisiniincelemektir.Çalışmada 240 adet periodontal ve ortodontik nedenlerle çekilmiş daimi küçükazı dişleri kullanıldı. Dişlerin kronları mine-sement sınırının 2 mm apikalindenayırıldıktan sonra bir hafta distile suda bekletildi. Bir hafta sonra, kronların dentinyüzeyleri açığa çıkarıldı ve 12 gruba bölündü. Kontrol grubunda hiçbir yüzey işlemiuygulanmadı. Deney grupları arasındaki dentin yüzeylerine erbiyum:yttrıum?alüminyum?garnet (Er:YAG) lazer, neodymium:yttrıum?alüminyum?garnet (Nd:YAG)lazer, 3 farklı hassasiyet giderici ajan (Gluma, BisBlock, Aqua Prep-F) ve lazer ilehassasiyet giderici ajanların birbiri ile kombine uygulamaları yapıldı. Sonrasında, 5 mmçapında 2 mm kalınlığında hazırlanan IPS Empress e-max Press seramik diskler, budentin yüzeylerine kendinden adeziv rezin siman ile simante edildi.Elde edilen örneklerin yarısı makaslama bağlanma dayanıklılık değeri açısındanve kahve solüsyonunda bekletilen diğer yarısı renk farklılığı (?E) açısındandeğerlendirildi. ?E verileri spektrofotometre kullanılarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effects of desensitizing agents with lasertreatments on the color stability of all-ceramic restorations and the shear bond strength(SBS) to dentin cemented with self adhesive resin cement.240 human molars extracted for periodontal and orthodontic reasons were usedin this study. After the crowns were removed at the 2 mm apically from cementoenameljunction, the crowns were immersed in distilled water for 1 week. After oneweek, dentin surfaces were exposed and were divided to 12 groups. In the controlgroup, no surface treatment was applied. In the experimental groups, dentin surfaceswere treated with erbium:yttrium?aluminum?garnet (Er:YAG) laser,neodymium:yttrium?aluminum?garnet (Nd:YAG) laser, 3 different desensitizing agents(Gluma, BisBlock, Aqua Prep-F) and the combination of laser and desensitizing agents.Then, IPS Empress e-max Press ceramic disks, prepared to a diameter of 5 mm and athickness of 2 mm, were cemented to the treated surfaces with a self adhesive resincement.Half of the samples were evaluated for shear bond strength and the other half ofthem, stored in coffee solution, were evaluated for the color difference (?E). The data of?E was determined using spectrophotometry.