Enfekte immatür daimi dişlerin tedavisinde iki farklı materyalin etkisinin değerlendirilmesi
Assessing the effect of two different materials in infected, immature permanent teeth treatment
- Tez No: 306237
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞULE BAYRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Araştırmamızın klinik kısmında apeksifikasyon tedavisinde White-Mineral Trioksit Aggregate (W-MTA) ve BioAggregate'in (BA) etkinliğinin klinik ve radyografik olarak karşılaştırılmalı değerlendirilmesi, histolojik kısmında ise ratlarda subkutanöz olarak yerleştirilen W-MTA ve BA'nın biyouyumluluklarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Bu amaçla klinik araştırma kısmında, kriterlere uygun 20 çocuğun 26 üst keser dişine, W-MTA ve BA ile tek seans apeksifikasyon tedavisi uygulandı. Tedavisi tamamlanan dişler 12 ay boyunca klinik ve radyografik olarak değerlendirildi.Araştırmanın histolojik kısmında ise, 60 adet erkek ratın subkutanöz dokusuna, polietilen tübül içerisinde W-MTA ve BA yerleştirildi ve 7, 15, 30 ve 60. günlerde materyallere karşı gelişen inflamatuar reaksiyon dereceleri değerlendirildi.Araştırmada klinik verilerin istatistiksel analizinde Fisher's Exact testi ve Mann-Whitney U testi, histolojik verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde ise Kruskal-Wallis ve Dunn Çoklu Karşılaştırma testleri kullanıldı.Araştırma sonucunda, hem W-MTA hem de BA grubundaki tüm dişlerin 12 ay boyunca klinik ve radyografik olarak başarılı olduğu ve iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı tespit edildi (p>0,05).Tüm deney periyotlarında, ortalama inflamatuar reaksiyon derecesi açısından gruplar arasında anlamlı bir farklılık saptanmadı (p>0,05). İnflamatuar reaksiyon derecesi günlere göre değerlendirildiğinde ise, 60. günde tespit edilen ortalama inflamatuar reaksiyon derecesinin diğer zaman periyotlarına göre daha düşük olduğu, ancak aradaki farkın sadece 7. ve 15.
Özet (Çeviri)
In the clinical part of this study, we aimed to do a clinical and radiographic comparative assessment of the efficacy of White-Mineral Trioxide Aggregate (W-MTA) and BioAggregate (BA) in apexification treatment, and in the histological part of the study, we aimed to evaluate the biocompatibility of subcutaneous W-MTA and BA implants in rats.For this purpose, in the clinical part of the study, a one-visit apexification treatment using W-MTA and BA was performed on 26 maxillary incisors of 20 children who match the criteria. Clinical and radiographic evaluations of those teeth were continued for 12 months following completion of treatment.In the histological part of the study, W-MTA and BA were implanted in polyethylene tubules in the subcutaneous tissues of 60 male rats and levels of inflammatory reactions against these materials were assessed on the 7th, 15th, 30th, and 60th days.The statistical analysis of obtained data were performed using Fisher?s Exact test and Mann-Whitney U test in the clinical part, and Kruskal-Wallis test and Dunn?s Multiple Comparison test in the histological part of the study.The results revealed that all teeth in both the W-MTA and BA groups were clinically and radiographically successful for the duration of 12 months and that there was no statistically significant difference between the two groups (p>0.05).There was no significant difference between groups in terms of average inflammatory reaction levels in all experimental periods (p > 0.05).