Takrolimusun tek başına veya nifedipin ile birlikte kullanımının dişeti dokusu üzerine etkisi
The effects of tacrolimus on the gingival tissues alone or in combination with nifedipine
- Tez No: 306240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ÖZKAN ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışmamızın amacı; takrolimus ve nifedipinin tek başına veya kombine kullanımının kısa dönem ve uzun dönemde neden olduğu dişeti değişiklerinin makroskopik, histopatolojik ve stereolojik yöntemler kullanılarak karşılaştırılması ve hücre proliferasyonunu inhibe eden, sellüler apoptozisi indükleyen bir protein olan PTEN ekspresyonunun ilaca bağlı dişeti büyümesindeki rolünün immünhistokimyasal olarak değerlendirilmesidir.80 adet erkek Spraque-Dawley rat, 8 eşit gruba ayrıldı; 1. grup: 8 hafta takrolimus, 2. grup: 8 hafta nifedipin, 3. grup: 8 hafta takrolimus ve nifedipin, 4. grup: 8 hafta %0.9NaCl, 5. grup: 24 hafta takrolimus, 6. grup: 24 hafta nifedipin, 7. grup: 24 hafta takrolimus ve nifedipin ve 8. grup: 24 hafta %0.9NaCl. Histomorfometrik incelemeler kapsamında epitel kalınlığı, bağ dokusunun kalınlığı ve yüksekliği, stereolojik incelemeler kapsamında, fibroblast hacim yoğunluğu, kollajen hacim yoğunluğu ve kan damarlarının hacim yoğunluğu hesaplandı. İmmünhistokimyasal inceleme kapsamında ise fosfataz ve tensin (PTEN) ekspresyonu kantitatif olarak değerlendirildi.5. 6.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the gingival changes induced by short term and long term tacrolimus and nifedipine administration alone or in combination, using macroscopic, histopathologic and stereolojical methods and to evaluate immunohistochemically the role of PTEN expression, a protein that inhibit cell proliferation and induces cellular apoptosis, in drug-induced gingival overgrowth.Eighty Spraque-Dawley male rats were equally divided into eight groups as; group 1: tacrolimus 8 weeks, group 2: nifedipine 8 weeks, group 3: tacrolimus and nifedipin 8 weeks, group 4: %0.9 NaCl 8 weeks, group 5: tacrolimus 24 weeks, group 6: nifedipin 24 weeks, group 7: tacrolimus and nifedipin 24 weeks, group 8: %0.9 NaCl 24 weeks. Histomorphometric analysis included the measurements of epithelial thickness, connective tissue thickness and height and stereological analysis included the measurements of volumetric densities of fibroblasts, collagen fibers and vessels.