Böbrek transplantasyonunda iki kalsinörin inhibitörünün karşılaştırılması
Comparison of two calcineurin inhibitors in renal transplantation
- Tez No: 123873
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SÜHEYLA GÜVEN APAYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
48 ırasında hiçbir hastada kardiyovasküler olay ortaya çıkmasa bile hipertansiyon ve hjperlipidemi gibi komplikasyonların riski arttırdığı bilinmektedir. Akut rejeksiyon hem greft sağkalımını azaltır hem de daha yoğun immunosupresif dJDzununa gereksinim duyulmasına neden olur. Alıcılarımızda takrolimus akut rejeksiyon sıjklığı azaltmış; öte yandan kısa süreli allograft sağkalımı değiştirmemiştir. Uzun dönem sağkalıma etkilerinin ortaya çıkması için zamana gereksinimiz vardır.51 Neoral alan hastaların %23'ünde takrolimus alanların inde %38'inde ilaç değişimine gidildi. İlaç değişimi açısından iki tedavi grubu arasında fark bulunmadı. i İki grup arasınadaki kümülatf sağkalım farklılık göstermedi. 1, ve 2 yıllık sağkalım sırasıyla Neoral grubunda %97 ve %97 iken takrolimus grubunda %96 ve %92 olarak bulundu. İzleme sırasında sadece takrolimus alan bir hasta (%4) sepsis nedeniyle kaybedildi. Alıcının yaşam kalitesi etkileyebilecek hipertansiyon, hiperlipidemi ve kozmetik yan etkiler açısından takrolimus, bu çalışmada, Neorale daha üstün görülmüştür. İzleme sırasında hiçbir hastada kardiyovasküler olay ortaya çıkmasa bile hipertansiyon ve hiperlipidemi gibi komplikasyonların riski arttırdığı bilinmektedir. Akut rejeksiyon hem greft sağkalımını azaltır hem de daha yoğun immunosupresif tedaviye gereksinim duyulmasına neden olur. Alıcılarımızda takrolimus akut rejeksiyon sıklığı azaltmış; öte yandan kısa süreli allograft sağkalımı değiştirmemiştir. Daha uzun sağkalıma etkilerinin ortaya çıkması için zamana gereksinimiz vardır.52 SUMMARY j Kidney transplantation is the most distinctive method for the end stage renal failure i patients. Although lots of factors effecting the success of kidney transplantation is present immunosupression is the most important one. ! In this study efficacy and safety of Neoral and its microemulsion form tacrolimus i (Tfac) in renal transplantation is compared. j j 60 patients who has undergone renal transplantation in Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty Transplantation Department between 1999-2001 and given a^athioprine, prednisolone and Neoral (CsA based therapy) or azathioprine, prednisolone and tacrolimus (Tac based therapy) is followed. 26 patients (M/F:10/16) randomized to tacrolimus and 34 patients randomized to Neoral (M/F: 12/22). Paitents in Neoral group was followed 35,71+11,75 months while in tacrolimus group followed 24İ,69±6,9 months. At 1.,3.,6.,12 and 24. months biochemical values were recorded. j M^an age, recipient source, pretransplant renal disease, pretansplant dialysis period ana type, antiHCV and HbsAg positivity and mean mismatch number were all equal between tacrolimus and Neoral groups. Donors of Neoral group were older than tacrolimus group donors (38,8±15,5 year vs 48,8+12,8 year). When two drugs were compared acute rejection occured frequently in Neoral group, Whfiile 35 % of Neoral group had an episode of acute rejection tacrolimus group had %. Hypertension was seen at a higher incidence in Neoral recipients (88% vs 53%). Uncontrolled hypertension was compareable between groups ( Neoral group 27% vs tacrolimus group 28%). 12
Özet (Çeviri)
51 Neoral alan hastaların %23'ünde takrolimus alanların inde %38'inde ilaç değişimine gidildi. İlaç değişimi açısından iki tedavi grubu arasında fark bulunmadı. i İki grup arasınadaki kümülatf sağkalım farklılık göstermedi. 1, ve 2 yıllık sağkalım sırasıyla Neoral grubunda %97 ve %97 iken takrolimus grubunda %96 ve %92 olarak bulundu. İzleme sırasında sadece takrolimus alan bir hasta (%4) sepsis nedeniyle kaybedildi. Alıcının yaşam kalitesi etkileyebilecek hipertansiyon, hiperlipidemi ve kozmetik yan etkiler açısından takrolimus, bu çalışmada, Neorale daha üstün görülmüştür. İzleme sırasında hiçbir hastada kardiyovasküler olay ortaya çıkmasa bile hipertansiyon ve hiperlipidemi gibi komplikasyonların riski arttırdığı bilinmektedir. Akut rejeksiyon hem greft sağkalımını azaltır hem de daha yoğun immunosupresif tedaviye gereksinim duyulmasına neden olur. Alıcılarımızda takrolimus akut rejeksiyon sıklığı azaltmış; öte yandan kısa süreli allograft sağkalımı değiştirmemiştir. Daha uzun sağkalıma etkilerinin ortaya çıkması için zamana gereksinimiz vardır.52 SUMMARY j Kidney transplantation is the most distinctive method for the end stage renal failure i patients. Although lots of factors effecting the success of kidney transplantation is present immunosupression is the most important one. ! In this study efficacy and safety of Neoral and its microemulsion form tacrolimus i (Tfac) in renal transplantation is compared. j j 60 patients who has undergone renal transplantation in Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty Transplantation Department between 1999-2001 and given a^athioprine, prednisolone and Neoral (CsA based therapy) or azathioprine, prednisolone and tacrolimus (Tac based therapy) is followed. 26 patients (M/F:10/16) randomized to tacrolimus and 34 patients randomized to Neoral (M/F: 12/22). Paitents in Neoral group was followed 35,71+11,75 months while in tacrolimus group followed 24İ,69±6,9 months. At 1.,3.,6.,12 and 24. months biochemical values were recorded. j M^an age, recipient source, pretransplant renal disease, pretansplant dialysis period ana type, antiHCV and HbsAg positivity and mean mismatch number were all equal between tacrolimus and Neoral groups. Donors of Neoral group were older than tacrolimus group donors (38,8±15,5 year vs 48,8+12,8 year). When two drugs were compared acute rejection occured frequently in Neoral group, Whfiile 35 % of Neoral group had an episode of acute rejection tacrolimus group had %. Hypertension was seen at a higher incidence in Neoral recipients (88% vs 53%). Uncontrolled hypertension was compareable between groups ( Neoral group 27% vs tacrolimus group 28%). 1253 Only one patient taking Neoral had cerebrovascular disease. i Hyperlipidemia frequency was not different between two drugs (Neoral 75% vs tacrolimus 61%). Mean cholesterol level was higher in Neoral group (184±25 mg/dl) than tacrolimus group (210±33 mg/dl) and this was commonly associated with high triglyceride levels ( 58% vs 30%)., All patients having post transplant diabetes mellitus (PTDM) were from the tacrolimus group. 3 recipients had PTDM, which is 12% of tacrolimus group and 5% of all recipients. Mean serum potassium.calcium and phosphorus levels was not different between two groups. Except hypophosphatemia (