Universite öğrencilerinin testis kanseri ve kendi kendine testis muayenesi hakkındaki bilgi, inanç ve uygulamaları
The knowledge, beliefs and practises of university students on testicular cancer and testicular self-examination
- Tez No: 306241
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR AYDIN AVCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışma; üniversite öğrencilerin testis kanseri ve kendi kendine testis muayenesi (KKTM) ile ilgili bilgi, inanç ve uygulamalarını belirlemek, bu konuda veri tabanı oluşturmak amacıyla kesitsel olarak planlanmıştır.Araştırmanın evrenini Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi 1. öğretimde eğitim gören öğrencilerden 4. Sınıfta okuyan 381 erkek öğrenci oluşturmuştur. Araştırma için örneklem seçimi yapılmamış olup evrenin tamamına ulaşılması hedeflenmiş, ancak araştırmaya katılmayı kabul etmeyen, ulaşılamayan ve veri toplama formlarında hata tespit edilen öğrenciler kapsam dışı bırakılarak araştırma 304 öğrenci ile tamamlanmıştır.Veri toplamada, araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda hazırlanan sosyo-demografik, testis kanseri ve KKTM ile ilgili özelliklerini, testis kanseri ve KKTM ile ilgili bilgileri ve testis kanseri ve KKTM'ne yönelik sağlık inançlarını içeren soru formu kullanılarak elde edilmiştir.Veri toplama aracının kapsam geçerliliği için uzman görüşü alınmış, ön uygulama yapılmış ve sorular bu kapsamda yeniden düzenlenmiştir. Verilerin istatiksel analizi, bilgisayar ortamında SPSS16.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Verilerin analizinde yüzde, ortalama, ki-kare testleri kullanılmıştır.Araştırmaya katılan öğrencilerin yaşları 20 ile 40 yaş arasında değişmekte olup ortalama yaş 23,16 ± 1,94'tür. Çalışmaya katılan öğrencilerin %87,2'si 20-24 yaş grubunda, %98,7'si bekardır. Öğrencilerin %42,4'ü daha önce testis kanseri tanısını, %93,8'i daha önce KKTM'ni duymadıklarını belirtmişlerdir. Çalışmaya katılanların %21,1'i testis kanseri hakkında bilgi almıştır. Öğrencilerin %3,3'ü KKTM'ni yapmayı bildiğini, %47,4'ü KKTM'nin testis kanserinin erken tanısında önemini bildiğini ifade etmiştir. Öğrencilerin %84,2'si testis kanserinin en sık görüldüğü yaş grubunu, %82,9'u risk grubunu, %63,8'i erken tanı yöntemi olan KKTM'ni ve %81,2'si KKTM'nin ne zaman ve nasıl yapılması gerektiğinin bilmemektedir. Öğrencilerin %39,8'i TK'ni düşünmekten korktuğunu, TK olursa uzun süre birçok problem yaşayacağını, TK oldursa birlikte olduğu kişiyle ilişkisini tehdit edeceğini belirtmiştir. Öğrencilerin %38,8'i KKTM'nin testis kanserinden ölme ihtimalini azaltabileceğini, %40,5'i KKTM ile erkenden bir kitle bulduğunda TK tedavisinin kötü olmayacağını düşünmektedir.Sonuç olarak üniversite öğrencilerinin büyük bir çoğunluğunun testis kanseri ve KKTM ile ilgili bilgilerinin olmadığı belirlenmiştir. Araştırmanın sonuçları doğrultusunda üniversite öğrencilerinin testis kanseri ve KKTM ile ilgili bilgi düzeylerini artırmak amacıyla sağlık eğitimlerinin planlanıp uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This cross sectional research was planned to determine the knowledge, belief and practice of university students on testicular cancer and testicular self-examination (TSE) testicular cancer (TC) and to obtain a database on this subject.The universe of research was composed of 381 male-students who studied at 4th class of primary (daytime) teaching in Ondokuz Mayıs University Faculty of Education. The selection of sampling wasn?t done and aimed to achieve all the universe; unfortunately it was performed with 304 students because of the fact that the students who rejected to participate, couldn?t be contacted and did some mistakes while filling the data collection forms included out of the research.Data was collected by a questionnaire which was developed by the researcher in the direction of literature and it also included socio-demographical characteristics related to testicular cancer and TSE, general knowledge on testicular cancer and TSE and health beliefs towards testicular cancer and TSE of the students.The expert opinion was received for content validity, pre-test was performed and the questions were redesigned in this context. SPSS 16.0 package program was used in the statistical analyses of data. In the analyses; percentage, mean and chi-square tests were performed.The students participating in research were at the ages of 20-40 and the mean age was 23,16 ± 1,94. %87,2 of the students were in the 20-24 age group and %98,7 of them were single. 42,4% of the students stated that they had never heard diagnosis of testicular cancer and 93,8% of them also implied that they had never heard TSE before. 21,1% of te students participating in the research were informed about testicular cancer. 3,3% of the students referred that they had known how to apply TSE and 47,4% of them stated that they were aware of the importance of early diagnosis. 84,2% of the students didn?t know that the most frequent age group of testicular cancer, 82,9% of them didn?t know high risk group, 63,8% of them weren?t aware of TSE, 81,2% of them didn?t have any idea about when and how to apply TSE. 39,8% of the students were afraid of thinking about TC, also if they were TC, it would be a very hard situation for them, and TC would threaten their relationships. 38,8% of them thought that TSE would decrease the mortality rate from TC, 40,5% of them supposed that if they found a mass in early phase, the treatment of TC wouldn?t be so bad.As a result it was determined that most of university students didn?t have knowledge on TC and TSE. In the light of research, it would be proposed that health trainings could be planned and organized with the aim of improving the knowledge levels of university students on TC and TSE.