Ankilozan spondilitte anti TNF tedavi öncesi ve sonrası leptin ve proinflamatuar sitokin düzeyleri ile hastalık aktivite göstergelerinin karşılaştırılması
The comparison of leptin levels with proinflammatory cytokines and disease activity index in ankylosing spondylitis before and after anti TNF treatment
  1. Tez No: 306253
  2. Yazar: TUBA YÜKSEL AYDINER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KIRNAP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş: Ankilozan spondilit sakroiliit ve spondilitten dolayı inflamatuar sırt ağrısı ile karakterize kronik, inflamatuar romatizmal hastalıktır. Adipoz dokudan derive leptin açlığı, enerji tüketimini, insülin duyarlılığını, endotelial fonksiyonu, üremeyi ve immuniteyi kontrol eder ve otoimmun hastalıklarda da rol aldığı düşünülmektedir. Anti TNF tedavilerin plazma leptin seviyelerine etkisi AS'li hastalarda şimdiye kadar değerlendirilmemiştir.Metodlar: Ankilozan spondilit tanılı 70 hasta çalışmaya alındı. 14 hastaya İnfliksimab, 16 hastaya Etanercept tedavisi verildi. İnfliksimab 3mg/kg 0,2,6 haftada ve her 8 haftada uygulandı. Etanercept grubundaki hastalara 25 mg etanercept haftada iki kez subkütan uygulandı. 40 AS'li hastada kontrol grubuna dahil edildi. Hastaların vücut kitle indeksleri (VKİ), eritrosit sedimentasyon hızı (ESH) ve C-reaktif protein (CRP) gibi akut faz reaktanları, Bath ankilozan spondilit hastalık aktivite indeksi (BASDAI), tümör nekrozis faktör-? (TNF-?), interlökin-1 (IL-1) ve interlökin-6 (IL-6)'yı kapsayan serum sitokin profili değerlendirildi. Serum leptin düzeyleri ile serum sitokin profili ELISA (enzymelinked immunosorbent assay) metodu ile 3 aylık İnfliksimab ve Etanercept tedavisi öncesi ve sonrası ölçüldü.Sonuçlar: Leptin seviyeleri inaktif AS'li hastalarla kıyaslandığında aktif grupta anlamlı olarak daha yüksek bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
İntroduction: Ankylosing spondylitis is a chronic, inflamatory rheumatic disease characterised by inflamatory back pain due to sacroiliitis and spondylitis. Adipose tissue-derived leptin control hunger, energy expenditure, insulin sensitivity, endothelial function, reproduction and immunity and are thought to play a role in autoimmunite diseases. The effect of anti TNF treatment on plasma levels of leptin in patients with AS has not been assessed so far.Methods:Seventy patients with AS were included in the study. Fourteen patients were treated with İnfliximab, sixteen AS patients were treated with Etanercept. İnfliximab was administered (3 mg/kg of body weight) at 0, 2, 6 weeks and every 8 weeks. In the Etanercept group patients were treated with 25 mg Etanercept given twice weekly subcutaneously. Forty patients with AS were included in control group. Their body mass index (BMI) and acut phase reactants such as erithrocyte sedimentation rate (ESR) and C-reactive protein (CRP) levels, Bath ankylosing spondylitis disease index (BASDAI) and serum cytokine profiles such as tumour necrosis factor-? (TNF-?), interleukin-1 (IL-1) and IL-6 were assessed. Serum leptin levels and serum cytokine profiles were measured with enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) methods before and after the 3-month treatment with İnfliximab and Etanercept.Results: Leptin levels were significantly higher in active AS patients compared with inactive AS patients (p0,05).