Genel cerrahi kliniğinde safra kesesi ve kolon ameliyatı uygulanan hastalarda cerrahi alan enfeksiyonlarını önlemeye yönelik enfeksiyon kontrol önlemlerine uyumun tespiti ve geribildirim-bilgilendirme çalışmalarının cerrahi alan enfeksiyonları üzerine etkisi
Determination of the complians of infection control measures intended to prohibit surgical site infections for patients who have gall bladder and colon operation in general surgery clinic and the effect of feedback ? information on surgical site infections
- Tez No: 306255
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ALP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Giriş ve amaçHastane enfeksiyonları; hastaların hastaneye yattığı sırada olmayan, hastaneye yatışından 48-72 saat sonra ortaya çıkan, sıklıkla hastanede yapılan invaziv işlemler ve uygulamalar sonucu gelişen, önemli oranda morbitide ve mortaliteye neden olan enfeksiyonlar olarak tanımlanmaktadır. Hastane enfeksiyonları, hastaların hastanede kalış süresinin uzamasına ve ciddi sosyoekonomik sorunlara yol açmaktadır. Hastane enfeksiyonlarının önemli bir kısmını da cerrahi alan enfeksiyonları (CAE) oluşturmaktadır. Bu çalışmada; E.Ü.T.F. Genel Cerrahi kliniğinde opere edilen hastalarda görülen CAE insidans oranlarının, CAE gelişiminde rol oynayan risk faktörlerinin ve enfeksiyon kontrol önlemlerinin cerrahi ekip ile paylaşılması ve bilgilendirme çalışmalarının, klavuzlarda belirtilen CAE kontrol önerilerine uyumun artırılması ve hastanemizdeki CAE insidansı üzerindeki etkisinin gözlenmesi amaçlanmıştır.Hastalar ve YöntemGenel Cerrahi Kliniği'nde yatan, kolon ve safra kesesi cerrahisi uygulanan 16 yaş üstü tüm hastalar, CAE gelişimi açısından, hastaya dayalı aktif sürveyans yöntemi ile prospektif olarak bir yıl süreyle izlendi. Çalışma geri bildirim öncesi 2 ay süreyle müdehalesiz izlem, 6 ay süreyle geri bildirim-bilgilendirme dönemi ve 4 ay süreyle geri bildirim sonrası müdehalesiz izlem olmak üzere üç dönem şeklinde yürütüldü. Hasta takibi ve gözlem çalışmalarının yanı sıra, enfeksiyon kontrol önlemlerine uyumun artırılması amacıyla, cerrahi ekibe 2. dönem içerisinde her ay bilgilendirme-geri bildirim toplantıları düzenlendi. 2. dönemin başında ve sonunda cerahi ekibe enfeksiyon kontrol önlemleri konusunda 10 soruluk bilgi değerlendirme testi uygulandı. CAE hızı, risk faktörleri ve CAE'nı önlemeye yönelik önerilere uyum oranları belirlendi.Bulgular1 Mart 2010-28 Şubat 2011 tarihleri arasında Genel Cerrahi Klinikleri'nde yatırılarak safra kesesi ve kolon cerrahisi uygulanan 403 hasta takibe alındı.Toplam 59 (%14.6) hastada postoperatif CAE gelişti. Sırasıyla 1. dönem 11 (%21.2), 2. dönem 30 (%14.1), 3. dönem 18 (%14.6) hastada CAE görüldü. CAE insidansı, 2. ve 3. dönemlerde 1. döneme göre azalmakla birlikte, aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı ve CAE gelişen hastalarda, gelişmeyenlere göre hastane maliyetlerinde artış olduğu saptandı.Enfeksiyon kontrol önerilerine uyumun dönemlerarası karşılaştırılmasında, kıl tıraş yöntemi, zamanlaması, profilaksi seçimi, profilaksi süresi ve intraoperatif ameliyat odalarının kapalı tutulması parametrelerinde 2. ve 3. dönemde istatistiksel olarak anlamlı düzelme izlendi. Diğer CAE kontrol önerilerine uyum parametrelerinde dönemler arasında fark izlenmedi.SonuçBu çalışmada her ne kadar dönemler arasındaki CAE insidans farklılığı istatistiksel olarak anlamlı bulunmasada, cerrahi personele yönelik geribildirim-bilgilendirme çalışmalarının enfeksiyon kontrol önlemlerine uyumun artırılması ve CAE insidansının azaltılması üzerine olumlu etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim of the StudyNosocomial infections are identified as infections which don?t occur within the time when the patient is interned then appear 48-72 hours following their hospitalization, often progress following iatrogenic invasive operations, and result in a considerable extent of morbidity and mortality. Nosocomial infections lead to the extension of the period of hospitalization and significant socioeconomic problems. Surgical site infections (SSI) constitute a considerable amount of nosocomial infection. In this study, investigation of the incidence rate of SSI and the risk factors playing a fundamental role in the development of SSI in the patients operated in E.Ü.T.F. General Surgery Clinic, and accordingly increase of compliance to SSI control suggestions by sharing infection control measures shared with surgical team and observation of effect of information studies on incidence of SSI was aimed.Patients and MethodAll the patients who are over 16 and interned in the General Surgery Clinic and had a colon and gall bladder surgery were observed prospectively using the patient based active surveillance method. The study was carried out in 3 phases as non-invasive observation for 2 months before feedback, feedback and information phase for 6 months and non-invasive observation following feedback for 4 months. As well as the patient follow-up and observation studies, to enhance the observance of infection control measures, feedback-information meetings were held for the surgical team in the second phase. At the beginning and end o f the second phase, a 10 question ? information evaluation test about infection control measures was performed for surgical team. Observance rate intended to prohibit the SSI, SSI speed and risk factors were determined.Results403 patients who were interned between 1 March 2010?28 February 2011 at General Surgery Clinics and had gall bladder and colon operation were monitored for the study. SSI emerged in total 59 (%14.6) patients. SSI occurred respectively in 11(%21.2) patients in 1. phase, 30 patients (%14.1) in 2. phase, and 18 (%14.6) patients in 3. phase. Although the SSI incidence in the 2. and 3. phase decreased compared to 1. phase, the difference between them wasn?t regarded as significant and there was a decrease determined in the hospital charge of the patients in who SSI emerged compared to that of patients who SSI didn?t emerge in.In terms of the interphase comparison of the observance of the infection control measures, statistically significant progress was observed in the 2. and 3. phase in the parameters of method of hair shave, its timing, prophylaxis selection, prophylaxis time, and holding the intraoperative surgery rooms closed. There wasn?t any significant progress observed in the observance of other SSI control measures among the phases.ConclusionAlthough the SSI incidence difference among the phases weren?t found to be statistically significant, positive impact of feedback ? information studies intended for surgical staff on the enhancement of the observance of infection control measures and reduction of SSI incidence has been observed