Safra kesesinin metaplazi-displazi-karsinom sekansında p16 ve p21 immünreaktivitesi
P16 and p21 immunreaktivity in metaplasia-dysplasia-carcinoma sequence of the gallbladder
  1. Tez No: 306262
  2. Yazar: EBRU AKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR ERCAN PATIROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bilier sistemde kanser gelişim basamakları net olarak aydınlatılamamıştır. Bu çalışmanın amacı safra kesesi karsinomlarında da midede görülen intestinal metaplaziye benzer şekilde metaplazi- displazi- karsinoma in situ sekansının bulunup bulunmadığı ve p16 ile p21 immunohistokimyasal belirleyicilerin bu sekans içerisinde rolü olup olmadığının araştırılmasıdır.Materyal ve Metod: 2004-2011 yılları arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'nda normal histolojik sınırlarda safra kesesi(18), metaplazi(22), displazi(3) ve karsinom(30) tanıları almış rastgele seçilmiş 73 olgu incelemeye alındı.22 metaplazi olgusuna tümöral alanlar çevresinde görülen 6 adet metaplazi dahil edilerek toplam 28 metaplazi olgusu değerlendirildi. Displazi olgularının 3 tanesi bu tanıyı almış olup diğer 14 olgu adenokarsinom olgularının preparatları arasından, kansere komşu mukozadan seçildi.Tüm olgular immunohistokimyasal olarak p16 ve p21 yönünden incelendi. Her bir gruptaki boyanma sonuçlarının gerek kendi içerisinde gerek gruplar arasındaki ilişkilerinin değerlendirilmesi için Ki kare testi, grafikler için Bar Charts metodu kullanıldı. İstatistiksel olarak p < 0,05 anlamlı kabul edildi.Bulgular: Taşlı keselerde epitelyal değişiklikler daha sık görülmektedir. Kronik kolesistitli metaplazi olgularının tamamı taş nedeniyle opere edilmiştir.Karsinomlu olgular arasından seçilen metaplazilerde intestinal metaplazi görülme sıklığının kolesistit olguları arasından seçilen metaplazilere oranla fazla olması istatistiksel olarak anlamlı ve literatürle uyumludur.Bu çalışmada normal epitelde p16 ile boyanma olmadı. Metaplazi, displazi ve karsinom olgularında ise değişen oranlarda p16 ekspresyonu görüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: Cascade of cancer development hasn?t been fully elucidated in biliary system. The aim of the present study was to investigate whether there is a metaplasia- dysplasia-carcinoma in situ sequence as in the intestinal metaplasia seen at stomach and whether immunohistochemical markers, p16 and p21, have a role in this sequence.Material and method: Randomly selected 73 cases, which were diagnosed as gallbladder in normal histological range (n=18), metaplasia (n=22), dysplasia (n=3) and carcionam (n=30) at Pathology Department Erciyes University, Medicine School,between 2004 and 2011, were reviewed.Overall 28 metaplasia cases were evaluated by adding 6 metaplasia findngs observed peritumoral areas to original 22 metaplasia cases. Of the dysplasia cases, 3 were originally diagnosed as dysplasia, while further 14 cases were selected among adenocarcinoma preparations, which were obtained from adjacent mucosa.All cases were evaluated for p16 and p21 by immunohistochemistry. Intra-group and inter-group relations were assessed by using Chi-square test, while Bar Charts method was used for graphics.