Koroner anjiografi sırasında koroner yavaş akım saptanan hastalarda arteryal stifnes ile koroner yavaş akım arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of relation between arterial stiffness and slow coronary flow in patients with slow coronary flow phenomena in coronary angiography
- Tez No: 306261
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Koroner yavaş akımı olan hastalarda arteryal stifnes artışı araştırılarak ikisi arasındaki etiyopatogenetik ilişkiyi incelemeyi amaçladık.Hastalar ve Yöntem: Bu çalışma Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı' nda Ekim 2009 ve Şubat 2011 tarihleri arasında yapıldı. Çalışmaya, koroner anjiyografi yapılan ve anjiyografi sırasında koroner yavaş akım saptanan 73 (26 kadın, 47 erkek) hasta ve normal koroner akım saptanan 64 (24 kadın, 40 erkek) kontrol grubu alındı. Tüm hastalara ve kontrol grubuna non-invaziv olarak arteryal stifnes ölçümü yapıldı. Arteryal stifnesin değerlendirilmesinde Pulse Trace PWV (MicroMedical Pulse Trace) cihazıyla ölçülen karotis-femoral nabız dalga hızı (karotis-femoral PWV) ve aortik stifnes ß indeks: ln (sistolik kan basıncı/ diyastolik kan basıncı)/[(sistolik aort çapı-diyastolik aort çapı)/diyastolik aort çapı] formülüyle hesaplanan aortik stifnes ß index (ASİß) kullanıldı. Hastaların TIMI kare sayıları Gibson ve ark. tarafından tanımlanan yöntemle belirlendi.Bulgular: Her iki grup arasında demografik özellikler, medikasyon ve biyokimyasal parametreler açısından anlamlı fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to investigate the increase of the arterial stiffness in patients with slow coronary flow and etiopathogenetic relationship between each other.Patients and methods: The present study was performed in cardiology clinic of Erciyes university school of medicine between October 2009 and February 2011. 73 (26 female, 47 male) patients with slow coronary flow and 64 (24 female, 40 male) patients with normal coronary flow in coronary angiogram were enrolled to study. Non-invasive arterial stiffness measurement was performed for each subjects. In the determination of arterial stiffness, we used the carotis-femoral pulse wave velocity (PWV) that measured with commercially available Pulse Trace PWV (MicroMedical Pulse Trace) and ß index of aortic stiffness that calculated with the (Systolic blood pressure/Diastolic blood pressure)/[(Systolic diameter of Aort- Diastolic diameter of Aort)/ Diastolic diameter of Aort] formula. TIMI frame counts were calculated for each coronary angiogram with previously reported criteria by Gibson et al.Results: Baseline demographic characteristics, medications and biochemical analyses were not significantly different between groups.