Erzurum ilindeki bazı süt sığırı işletmelerinde kullanılan kaba, konsantre ve karma yemlerde total aflatoksin, aflatoksin B1 ve okratoksin ile sütte aflatoksin M1 düzeylerinin tespiti
Determination of total aflatoxin, aflatoxin B1, ochratoxin in forage, concentrated, and mixed feed samples and milk aflatoxin M1 level in some dairy farms in Erzurum
- Tez No: 306269
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma, Erzurum ilindeki süt sığırı işletmelerinde süt sığırlarının tükettikleri, kaba yem, konsantre yem ve karma yem örneklerinde çeşitli mikotoksinler (Total aflatoksin, Aflatoksin B1, Okratoksin) ile bu yemlerle beslenen ineklerin sütlerinde Aflatoksin M1 varlığını tespit etmek amacıyla yapıldı.İşletmelerden alınan örneklerdeki en düşük ve en yüksek total aflatoksin miktarları rakamsal olarak sırasıyla kaba yemler için 5,57±0,36 - 7,51±0,75 ppb, konsantre yemler için 5,23±0,34 - 7,07±0,60 ppb, karma yemler için 6,45±0,23 - 9,86±0,31 ppb olarak saptandı. En düşük ve en yüksek Aflatoksin B1 düzeyleri rakamsal olarak sırasıyla kaba yemler için 2,67±0,86 - 3,06±1,01ppb, konsantre yemler için 1,89±0,34 - 2,40±0,56 ppb, karma yemler için 2,35±0,44 - 3,29±0,59 ppb olarak belirlendi. En düşük ve en yüksek okratoksin düzeyleri rakamsal olarak sırasıyla kaba yemler için 6,96±0,29 - 7,20±0,34 ppb, konsantre yemler için 4,58±0,29 - 5,32±0,31 ppb, karma yemler için 5,08±0,72 - 6,98±0,70 ppb olarak tespit edildi. İşletmelerden alınan sütlerde bulunan Aflatoksin M1 değeri rakamsal olarak en düşük 0,030±0,00038 ppb en yüksek 0,035±0,0061 ppb olarak belirlendi. Belirtilen mikotoksin düzeylerinin genel olarak sonbahar ve yaz mevsiminde kış ve ilkbahar mevsimine göre daha düşük olduğu gözlendi.Araştırmada total aflatoksin, Aflatoksin B1 ve okratoksinin genel ortalama değerleri sırasıyla kaba yemde 6,692; 2,863; 7,093 ppb, konsantre yemde 6,013; 2,175; 4,933 ppb ve karma yemde 7,835; 2,881; 5,851 ppb olarak saptandı. Aflatoksin M1'in genel ortalama değeri 0,03 ppb olarak belirlendi.Araştırmada elde edilen sonuçlar incelendiğinde, karma yemlerle alınan Aflatoksin B1'in inek sütüne % 1,219±0,4139 oranında Aflatoksin M1 olarak geçtiği tespit edildi.Sonuç olarak Erzurum ili süt sığırı işletmelerinden alınan kaba yem, konsantre yem ve hayvanlara verilen kaba, konsantre yem karmalarında total aflatoksin, Aflatoksin B1 ve okratoksin ile inek sütünde Aflatoksin M1'e rastlanmış olmakla birlikte, bu tespit edilen mikototoksin değerlerinin Türk Gıda Kodeksi'nde belirtilen sınırların altında olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
This study was made to detect various mycotoxins (Total aflatoxin, Aflatoxin B1, Ochratoxin) in forage and concentrate feeds which were provided for consumption and milk aflatoxin M1 which could be presented in milk from cows consumed these feeds.Minimum and maximum total aflatoxin levels in collected samples from the farms were 5,57±0,36 - 7,51±0,75 ppb in forage feeds, 5,23±0,34 - 7,07±0,60 ppb in concentrated feeds, and 6,45±0,23 - 9,86±0,31 ppb in mixed feeds. Minimum and maximum Aflatoxin B1 levels were 2,67±0,86 - 3,06±1,01 ppb for forage feeds, 1,89±0,34 - 2,40±0,56 ppb for concentrated feeds, and 2,35±0,44 - 3,29±0,59 ppb for mixed feeds. Minimum and maximum ochratoxin levels were 6,96±0,29 - 7,20±0,34 ppb for forage feeds, 4,58±0,29 - 5,32±0,31 ppb for concentrated feeds and 5,08±0,72 - 6,98±0,70 ppb for mixed feeds.Minimum and maximum Aflatoxin M1 level in milk samples from the farms were 0,030±0,00038 ppb and 0,035±0,0061 ppb, respectively. Mycotoxin levels were lower in samples collected in the fall and summer than the spring and winter seasons.The mean level of total aflatoxin, Aflatoxin B1 and ochratoxin were 6,692; 2,863; 7,093 ppb in forage feeds, 6,013; 2,175; 4,933 ppb in concentrated feeds and 7,835; 2,881; 5,851 ppb in mixed feeds, respevtively. The mean level of Aflatoxin M1 were 0,03 ppb.According to evaluated results, 1,219±0,4139 % of Aflatoxin B1 in consumed mixed feeds was passed into the milk.In conlusion, total aflatoxin, Aflatoxin B1 and Ochratoxin were detected in forage; concentrate and mixed feed samples which were sold for comsumption and consumed by cows but the detected levels were lower than the limits in Turkish Food Codex.