Primipar ve multipar gebelerde doğum ve postpartum döneme ilişkin endişelerin belirlenmesi
Determination of anxieties related to delivery and postpartum period in primiparous and multiparous pregnant women
- Tez No: 306282
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN PASİNLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma; primipar ve multipar gebelerde doğum ve postpartum döneme ilişkinendişelerin belirlenmesi amacıyla karşılaştırmalı tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Araştırma Sağlık Bakanlığı Erzurum Nenehatun Kadın Doğum Hastanesi'neprenatal kontrol için başvuran gebelerden gönüllü olan 300 gebe üzerinde yapılmıştır.Veriler, 15 Mayıs-30 Aralık 2011 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilerintoplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”ve“Doğum ve Doğum Sonrası Döneme İlişkinEndişeler Ölçeği (DDSEÖ)”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this comparative descriptive study is to determine anxietiesrelated to delivery and postpartum period in primiparous and multiparous pregnantwomen.The study was conducted on 300 voluntary pregnant women who applied forprenatal control to Erzurum Nenehatun Maternity Hospital of Ministry of Health. Thedata was collected between May 15, 2011 and December 30, 2011. `?PersonalInformation Form?? and `?Scale of Fears of Childbirth and Postpartum Period(SFCPP)?? were used to collect data.