İntrapartum ultrasonografik verilerin doğumun ikinci evresi uzamış gebelerde obstetrik sonuçları öngörme gücünün araştırılması
Evaluation of power of intrapartum ultrasonography topredict obstetric outcomes in pregnant women with A prolonged second stage of labor
  1. Tez No: 641395
  2. Yazar: SİBEL ÜSTÜNEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN ÜSTÜNYURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Giriş-Amaç: Regüler uterin kontraksiyonların başlangıcından plasentanın çıkışına kadar geçen dönem olarak tanımlanan doğum süreci, normal olarak geliştiğinde doğum eylemi (DE) adını alır. Zor doğum anlamına gelen distosi kavramı ise, DE'nin anormal yavaşlaması ile karakterizedir. DE'nin arreste uğraması, sezaryen ile doğum veya enstrümental vajinal doğum (EVD) gibi obstetrik müdahalelerin oranını arttırmaktadır. Bu nedenle; primer sezaryen sayısında azalma sağlamak için eylem arresti (EA) tanısının standardize edilmesi önem arz eder. DE'nin ilerlemesinin takibinde kullanılan dijital pelvik muayenenin (DPM); servikal dilatasyon, efasman, sertlik, pozisyon ve fetal başın seviyesi olmak üzere 5 parametresi vardır. Tüm bu parametreler subjektiftir ve yeniden elde edilebilir özellikleri yoktur; dolayısıyla sıklıkla diğer klinisyenler arasında muayene farklılıklarına sebep olur. Öte yandan; standardize edilmiş ultrasonografik (USG) görüntüleme tekniklerinin, fetal başın pozisyonundaki değişiklikleri tespit etme konusunda objektif bir yaklaşım ortaya koymaları mümkün olabilir. Nitekim intrapartum USG ile doğum sürecinin izlenmesi ve fetal baş pozisyonunun belirlenmesi, yüksek derecede subjektif ve tecrübe bağımlı vajinal muayeneye (VM) nazaran daha yüksek doğruluk oranları taşır. Bu çalışma ile, intrapartum ultrasonografinin (İUSG) doğumun ikinci evresinde kullanılmasının doğum sonuçlarını öngörmedeki başarısının araştırılması amaçlanmıştır. Materyal-Metod: Çalışmamız; açık (kontrolsüz), çift kör ve kesitsel (çapraz) olarak tasarlanmış prospektif bir çalışmadır. Hastanemiz Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Doğumhane Servisi'ne vajinal doğum amaçlı interne edilen, 17-45 yaş aralığında, aktif travaydaki 811 gebe çalışmaya dahil edilmiş olup, katılımcılardan bir tanesi; sezaryen doğum öyküsü olduğu için, sezaryen sonrası vajinal doğum (SSVD) olgusu kabul edilerek çalışma dışı bırakılmıştır. Çalışmaya dahil edilen tüm katılımcılarda, gebelik haftası 39+° - 40+⁶'dır. Hiç doğum yapmamış olan ve daha önce doğum öyküsü olan gebeler primipar ve multipar olarak 2 ayrı grupta incelenmiştir. Multipar gebe grubundaki katılımcılar; kısıtlı sayıdaki 2 (iki) adet doğum öyküsü olanlar hariç, yalnızca 1 (bir) adet doğum öyküsü olan gebeler arasından seçilmiştir. Çalışmaya dahil edilen 810 gebenin hiçbirine bölgesel anestezi uygulanmamıştır. Tam servikal açıklığa ulaştığı DPM ile belirlenen tüm katılımcılara detaylı VM yapılarak servikal efasman, serviksin pozisyonu ve kıvamı, fetal başın seviyesi, fetal başın pozisyonu ve membranların durumu tespit edildikten sonra, bu VM bulguları intrapartum ultrasonografi ile teyit edilmiştir. İUSG değerlendirmeleri translabial ve/veya suprapubik yöntem ile gerçekleştirilmiş olup, fetal oksiput-spin açısı (OSA) suprapubik yöntem ile değerlendirilirken; baş-simfizis mesafesi (HSD), baş-perine mesafesi (HPD), fetal başın rotasyonu (HR), fetal başın yönü (HD), progresyon açısı (AoP), progresyon mesafesi (PD) ve pelvis kemeri açısı (PAA) ise translabial yöntem ile değerlendirilmiştir. Çalışmaya dahil edilen 810 katılımcının tamamının DPM ve İUSG değerlendirmesi tek bir araştırmacı tarafından yapılmıştır ve araştırmacı tarafından doğum şeklinin ne olacağı konusunda ultrasonografik veriler göz önünde bulundurularak yapılan tahminler ve öngörüler doğumu yaptıracak klinisyen ile paylaşılmamıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen toplam 810 katılımcının 494'ü primipar, 316'sı multipar hastalardan oluşmaktadır. Katılımcıların 520'sini Türk, 258'ini Suriyeli, 32'sini ise Ahıskalı gebeler oluşturmuştur. Paritenin ırklara göre dağılımı açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır (p=0,390). Doğum şekilleri insidansında ırklar arası anlamlı farklılık görülmemiştir (p=0,794). Paritenin doğum şekli ile ilişkisi açısından ise; Suriyeli ve Ahıskalı katılımcılar arasında anlamlı farklılık görülmezken, Türk katılımcılarda spontan vajinal doğum (SVD) oranlarının paritenin artmasıyla yükseldiği gözlenmiş ve fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0,006).
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: Childbirth, which is defined as the period between the onset of regular uterine contractions and the expulsion of the placenta, is called labor when it normally develops. Concept of dystocia, which means difficult labor, is characterized by an abnormal slowdown or arrest of the labor process. Labor arrest (LA) increases the rate of obstetric interventions such as cesarean delivery or instrumental vaginal delivery (IVD). Therefore; it is important to standardize the diagnosis of LA to reduce the number of primary cesarean sections (CS). Digital pelvic examination (DPE), which is used to monitor the progression of labor; has 5 parameters: dilation, effacement, consistency and position of cervix and level-or station, of the fetal head. All these parameters are subjective and unrepeatable. Therefore, it often causes examination differences among other clinicians. On the other hand; It may be possible for standardized ultrasonographic imaging techniques to demonstrate an objective approach to detecting changes in the position of the fetal head. Indeed, intrapartum USG monitoring of labor and determination of fetal head position carries higher accuracy rates compared to highly subjective and experience-dependent vaginal examination (VE). In this study, it was aimed to evaluate the success of using intrapartum ultrasonography (IUSG) in the second stage of labor to predict the obstetric outcomes. Materials and Methods: Our study is designed as an open (uncontrolled), double-blind and cross-sectional prospective study. 811 pregnant women, aged between 17 and 45, who were hospitalized for vaginal delivery in the Obstetrics and Gynecology Clinic of our hospital, were included in the study. One of the participants; because of having medical history of a cesarean delivery, was excluded from the study. In all participants included in the study, the gestational week was 39+ ° - 40 + ⁶. Pregnant women who have never given birth and those with history of a previous childbirth were examined in two groups as primipara and multipara. Participants in the multipara group; were selected from pregnant women with history of only one previous birth, except for a limited number of participants, who have history of two previous childbirths. None of the 810 pregnant women included in the study, received regional anesthesia. A detailed VM was made to all participants, who reached full cervical opening. After the effacement, position and consistency of the cervix, the level and the position of the fetal head and the state of the membranes were determined, these VE findings were confirmed by intrapartum ultrasonography. IUSG evaluations were performed by translabial and / or suprapubic method. Fetal occiput-spin angle (OSA) was evaluated by the suprapubic method and head-symphysis distance (HSD), head-perineum distance (HPD), head rotation (HR), head direction (HD), progression angle (AoP), progression distance (PD) and pelvic arch angle (PAA) were evaluated by translabial method. DPE and IUSG evaluations of all 810 participants were made by a single observer. Predictions made by the observer, considering the ultrasonographic data about the type of delivery were not shared with the clinician who will manage the labor. Results: A total of 810 participants included in the study, 494 were primiparas and 316 were multiparas. 520 of the participants were Turkish, 258 of them were Syrian and 32 of them were Meskhetian. There was no statistically significant difference in terms of the distribution of the parity by races (p = 0.390). There was also no significant difference between races in terms of rates of the types of delivery (p = 0.794).