Gebelikte uyku durumunun doğum ve postpartum döneme ilişkin endişe düzeyi ile ilişkisinin incelenmesi
This is the examination of sleeping quality and relationships with anxiety level in the period of pregnancy during the birth and postpartum period
  1. Tez No: 484146
  2. Yazar: FATMA ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA DENİZ SAYINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu çalışma, gebelikte uyku kalitesinin doğum ve postpartum döneme yönelik endişe ile ilişkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metod: 16 Kasım 2014 – 31 Ağustos 2015 tarihleri arasında yapılan tanımlayıcı ve kesitsel bir çalışmadır. Çalışma; Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne başvuran, 3. trimester de olan 200 gebe kadın ile bir kez doğum yapmış ve şu an gebe olmayan 200 kadın katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. Veri toplamada; araştırmacı tarafından literatür bilgisi doğrultusunda hazırlanan gebe kadınlarda 31 ve gebe olmayan kadınlarda 28 soruluk anket formu, kadınlarda doğum ve postpartum endişeyi belirlemek amacıyla doğum ve doğum sonrası döneme ilişkin endişeler ölçeği, uyku kalitesini değerlendirmek amacıyla pittsburg uyku kalitesi indeksi (PUKİ) kullanılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler, bilgisayar ortamında SPSS (versiyon 20.0) istatistik paket programında değerlendirilmiştir. Bulgular: Gebe kadınların %32'sinin ilkokul mezunu, %87'sinin ev hanımı olduğu, %47'sinin aile gelir durumunun kötü olduğu, gebe olmayan kadınların %29.5'inin ilkokul mezunu, %67'sinin ev hanımı, %40'ının aile gelir durumunun orta olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This is the examination of sleeping quality and relationships with anxiety level in the period of pregnancy during the birth and postpartum period Aim: This study was prepared to examine sleeping quality relationship with anxiety in the period of pregnancy during the birth and postpartum period. Material and Method: This is an illustrative and cross-sectional study prepared between 16 November 2014 and 31 August 2015. This study was actualized with 200 pregnant women in the third trimester, who applied for gynecological diseases and birth clinics in Health Sciences University Kayseri Training and Research Hospital once giving birth and not pregnant 200 pregnant women. For pregnant women prepared for literature knowledge by researcher 31, for non-pregnant women 28 question survey form, the anxiety scale of the birth and after postpartum period to determine the birth and postpartum anxiety in women, Pittsburg sleeping quality index to evaluate the quality of sleeping were used. The data was collected using face to face by researchers. The obtained data were evaluated in computerized SPSS (version 20.0) statistical package program. Results: It was determined that compared to the percentage of pregnant women, %32 are primary school graduated, %87 are housewives, %47 are poor because of their income and compared to the percentage of non-pregnant women, %29.5 are primary school graduated, %67 are housewives, %40 are middle income people.