Yumurta tavuklarında inorganik ve organik bakır, çinko, manganın farklı düzeylerinin yumurta verim ve kalitesine etkileri
The effect of different levels of inorganic and organic copper, zinc and manganase on egg production and quality in laying hens
- Tez No: 306288
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF YÖRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Araştırma, yumurta tavuğu rasyonlarında NRC( National Research Council) (1994) tarafından yumurta tavukları için önerilen düzeyde ve bu düzeyin %66'sı ile %33'sı oranlarında inorganik ve organik bakır, çinko ve mangan kullanılmasının performans ve yumurta kalitesi üzerindeki etkilerini belirlemek amacı ile yürütüldü. Araştırmada toplam 336 adet 45 haftalık yaşta Lohman kahverengi ticari yumurtacı tavuk üçü inorganik, üçü organik iz mineral grubu olacak şekilde herbirinde 56 tavuk bulunan altı gruba tesadüfi olarak dağıtıldı. Ayrıca her bir grup 7'şer tavuktan oluşan sekiz alt gruba ayrıldı. Araştırmada ikinci dönem kafes yumurta tavuk yemi kullanıldı. Araştırma 150 gün sürdürüldü. İnorganik mineral gruplarının mineral premiksleri, standart bir inorganik premiks kullanılarak NRC'nin bildirdiği düzeylerde sülfat formunda (29 mg Zn (ZnSO4), 4 mg Cu (CuSO4) ve 17 mg (MnSO4)) ve bu düzeylerinin sırasıyla %66 ve %33'ü oranında olacak şekilde hazırlandı. Organik mineral gruplarının mineral premiksleri ise inorganik minerallerle aynı seviyelerde ve oranlarda bir organik mineral premiksi (BioplexTM) kullanılarak hazırlandı. Araştırmada performans kriterleri olarak yem tüketimi, yumurta verimi, yemden yararlanma oranı, yumurta kalite kriterleri olarak yumurta ağırlığı, şekil indeksi, kırılma mukavemeti, kabuk kalınlığı, sarı rengi, sarı indeksi, ak indeksi, Haugh birimi değerleri belirlendi.Araştırma sonunda, (1) inorganik Cu, Zn ve Mn'ın NRC tarafından yumurtacı tavuklar için bildirilen düzeylerinin %66'sı oranında katılmasının performans ve yumurta kalitesi üzerine olumsuz etkisinin olmadığı; (2) incelenen parametreler bakımından, Cu, Zn, ve Mn'ın organik fomlarının %33'lük düzeyi ile inorganik formun %100'lük düzeyi arasında bir farklılık olmadığı; (3) %66'lık düzeyinin ise daha iyi performans gösterdiği belirlendi.Mevcut araştırma sonuçlarına göre, yumurta tavuğu rasyonlarına geleneksel inorganik iz mineral katkısının ihtiyaçtan fazla olduğu ve azaltılabileceği; yine inorganik iz minerallerin yerine organik formlarının çok daha düşük düzeylerinin performans ve yumurta kalitesini etkilemeksizin katılabileceği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the effects of inorganic and organic copper, zinc and manganese supplementation at both recommended levels by NRC (1994), and at 66% and 33% proportion of those levels on performance and egg quality in laying hens. A total of 336commerciallaying Lohmanbrown hens, in 45weeks of age, were randomly divided into six groups comprising three inorganicand threeorganictraceminerals groups, with each consisting of 56 laying hens. All groups were also divided into eight subgroups, with each containing seven laying hens. All hens were given a second period cage laying hens diet and study was conducted150 days. The mineral contents of inorganic groups were supplied using a standard inorganic mineral premix at both levels of NRC recommendations (29mg Zn as ZnSO4, 4mg Cu CuSO4and 17mg Mn as MnSO4) and 66% and 33% proportions of those levels. The mineral contents of organic groups were also supplied using an organic mineral premix (BioplexTM) at same levels and proportions of those inorganic minerals. Feed intake, egg production, feed efficiency were investigated as performance criteria, as well as egg weight, shape index, breaking strength, shellthickness,yolk color,yolk index,albumen index and Haughunit as egg criteria. At the end of the study, it was determined that (1) supplementation at 66% proportion of inorganic mineral (Cu, Zn and Mn) levels recommended by NRC had no adverse effect on performance and egg quality; (2) no differences between the groups supplemented at 33% levels of organic minerals and the group supplemented at 100% inorganic minerals for parameters examined; (3) the groups supplemented at 100% organic minerals showed better performance compared to the groups supplemented at 100% level of inorganic minerals.According to the results of the current study, it was indicated that traditional trace inorganic mineral (Cu, Zn and Mn) supplementation intolaying hendiets are more than needed and this supplementation level can be reduced; organically complexed trace minerals (Cu, Zn, and Mn) can be used at a much lower concentration than the current recommended as inorganic minerals, without a negative impact on performance and egg quality in laying hens.