Yumurta tavuklarında rasyona ilave edilen farklı organik krom formlarının ovaryum glukoz taşıyıcıları ve ısı şok proteinleri üzerine etkileri
The effects of dietary supplementation of different organic chromium forms on glucose transporters and heat shock proteins in the ovary of laying hens
  1. Tez No: 484254
  2. Yazar: OĞUZHAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TUZCU, PROF. DR. KAZİM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kanatlılarda verimliliği düşüren önemli çevre faktörlerinden birisi sıcaklık stresidir. Daha önce yapılan çalışmalarda krom pikolinat (CrPic) ve krom histidinat (CrHis)'ın yumurta veriminde artışa yol açtığı bildirilmiştir. Bu çalışmada, yumurtacı tavuklarda diyete ilave edilen farklı organik krom kaynaklarının ovaryum oreksin (hipokretin), glukoz taşıyıcıları (GLUTs), ısı şoku proteinleri (HSPs) ve nükleer faktör kappaB (NF-κB) düzeyleri üzerine etkileri araştırılmıştır. 16 haftalık 1800 adet yumurta tavuğu (Lohmann LSL-Lite), 2 × 3 faktöriyel deneme düzenine göre 6 gruba ayrıldı. Denemede faktörleri iki farklı sıcaklık ortamı [termonötral (TN), 22 ± 2 °C 24 saat/gün) ve sıcaklık stresi (HS); 08:00 ila 17:00 saatleri arasında olmak üzere, 8 saat boyunca 34±2°C'ye ve 16 saat boyunca 22 °C'ye sıcaklık] ile bazal diyete ilave edilen krom 3 farklı krom düzeyi oluşturdu [elementel Cr 200 μg / diyet kilogram olacak şekilde; 0, 1.600 mg/kg CrPic (% 12.43 Cr) ve 0.788 mg/kg CrHis (% 25.22 Cr)]. Çalışma 12 hafta boyunca sürdürüldü.
Özet (Çeviri)
Heat stress is one of the important environmental factors that reduce productivity in poultry. Earlier studies report that chromium picolinate (CrPic) and chromium histidinate (CrHis) increase egg yield. The effects of various organic chromium sources supplemented to the diets of laying hens were investigated on ovarian orexin (hypocretin), glucose transporters (GLUTs), heat shock proteins (HSPs) and nuclear factor kappaB (NF-κB) levels in this study. 16-weeks-old; Lohmann LSL-Lite, 1800 laying hens were allocated to 6 random groups according to a 2 × 3 factorial trial scheme with two different environmental temperatures [Thermoneutral (TN groups; at either 22±2 °C 24 h/d) and Heat Stress (HS groups; at 34±2 °C for 8 h/d, 08:00 to 17:00 h, followed by 22°C enviromental temperature for 16 h for a period of 12 weeks)]. The hens that reared under both environments were fed either a basal diet or the basal diet supplemented with 0, 1.600 mg of CrPic (12.43% Cr) and 0.788 mg of CrHis (25.22% Cr) per kg of diet (elemental Cr 200 μg / kg).