Yumurta tavuklarında rasyona farklı çinko kaynaklarının farklı seviyelerde ilavesinin performans, yumurta kalitesi ve serum mineral konsantrasyonuna etkisi
Effect of different sources and levels of zinc on performance, egg quality and serum mineral concentration in laying hens
  1. Tez No: 485085
  2. Yazar: BEDİA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF CUFADAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, farklı çinko kaynakları ve seviyelerinin yumurta tavuklarında performans, yumurta kabuk kalitesi ve serum mineral muhtevasına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, 24 haftalık yaşta 270 adet H&N Super Nick yumurta tavuğu, 3 (kaynak) x 5 (seviye) faktöriyel deneme planına göre 15 muameleye ayrılmıştır. İnorganik kaynak olarak çinko-oksit, organik kaynak olarak çinko-proteinat ve nano kaynak olarak nano çinko-oksit' in oluşturduğu 3 farklı kaynak farklı seviyelerde (20, 40, 60, 80 ve 100 mg/kg) denenmiştir. Çalışma sonuçlarına göre performans parametreleri olarak yumurta verimi, yem tüketimi, yem değerlendirme katsayısı ve yumurta ağırlığı bakımından muameleler arasındaki farklılıklar önemli olmamıştır (P> 0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the efficiency of dietary zinc sources and levels on performance, egg quality and serum mineral content in laying hens. Twenty-four weeks-old, 270 H&N Super Nick laying hens were allocated to 15 experimental groups in a 3 (zinc sources) x 5 (levels) factorial arrangement. Three zinc sources including zinc-oxide as inorganic forms, zinc-proteinate as organic form and nano zinc-oxide powder as nano form at different levels (20, 40, 60, 80 and 100 mg/kg diet) were tested. The results of study indicated that there were no differences in egg production, feed intake, feed conversion ratio, egg weight, egg mass as a performance parameters among the treatment groups (P> 0.05). The eggshell ratio and eggshell breaking strength had no significantly affected by the dietary treatments, but eggshell thickness was significantly higher in the inorganic-ZnO group than that in the nano-Zn and organic-Zn groups (P< 0.01). Serum P content was significantly lower in the inorganic-ZnO group than that in the nano-Zn and organic-Zn groups (P< 0.05).