Zirkonyum alt yapılı porselen restorasyonların tamirinde kullanılan kompozitin bağlantı direnci üzerine yüzey işlemlerinin etkisinin incelenmesi
The effect of surface treatments on the shear bond strenght of composite material that is used in the repairment of zirconia based ceramic restorations
- Tez No: 306300
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN YANIKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışma, zirkonyum alt yapılı porselen restorasyonların tamirinde kullanılan kompozit materyalinin farklı yüzey pürüzlendirme işlemleri altında bağlanma dayanımını karşılaştırmalı olarak incelemek amacıyla yapılmıştır. Zirkonyum alt yapılı porselen restorasyonların ağız içinde meydana gelen kırılma durumlarının taklit edilebilmesi amacıyla; 48 adet zirkonya, 48 adet porselen ve 48 adet yarısı zirkonya yarısı da porselen yüzeyli örnekler hazırlandı. Hazırlanan örnekler üzerinde, lazer ile pürüzlendirme işlemine geçilmeden önce kullanılan lazerlerin parametrelerini belirlemek amacıyla pilot çalışma yapıldı. Pilot çalışma sonrasında örnek yüzeylerinin topografik incelemesini yapabilmek amacıyla SEM (Scanning Electron Micsroscope) görüntüleri alındı. Örnekler her grupta 8 adet olacak şekilde 6 gruba ayrıldı. Zirkonya, zirkonya-porselen ve porselen örnek yüzeylerine HF asit, Al2O3 tozu ile kumlama, Co-Jet cihazı ile silika kaplı Al2O3 tozu ile kumlama CO2 lazer, Er:YAG lazer ve Nd:YAG lazer işlemi uygulandı. Yüzey işlemleri uygulanmış örneklerin tamiri için içerisinde silan içeren tamir seti kullanıldı. Üzerlerine hibrid kompozitler yerleştirilerek polimerize edildi. Örneklerin bağlantı dirençleri, 0.5 mm/dk başlık hızına ayarlı universal test cihazında ölçüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to analyze the shear bond strenght of composite material that is used in the repairment of zirconia based ceramic restorations under the effect of surface treatments comparatively.The samples including 48 zirconia, 48 porcelain, and 48 zirconia-porcelain were prepared to imitate intraoral zirconia based ceramic restoration fractures. Pilot study was applied on the prepared samples to determine parameters of laser before surface treatment with laser. Following the pilot study, SEM ( Scanning Electron Microscope) images was taken to do topographic analysis of the samples. The samples were divided into 6 groups that each group includes 8 samples. Surfaces of zirconia, porcelain, and zirconia-porcelain samples were treated with HF acid etching, airborne-particle abrasion with Al2O3, silica coating using Co-Jet system ,CO2 laser, Er: YAG and Nd:YAG laser. Repair kit that includes silane was applied to the surface treated samples. Hybrid composite resins were placed on the surface of the samples and then composite resins were polymerized. Shear bond strenght of the samples was measured by using a universal testing machine at a crosshead speed of 0,5 mm/min.