Derin temporal sinirlerin (Nervi temporales profundi) anatomisi ve fasiyal sinir paralizisi olan hastalarda reanimasyon amaçlı kullanılabilirliğinin araştırılması
The anatomy of the deep temporal nerves (Nervi temporales profundi), and investigation of its availability for reanimation of patients with facial paralysis
- Tez No: 306306
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİH DİYARBAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Fasiyal paralizisi olan hastalarda, n. facialis'in inerve ettiği kaslardaki fonksiyon kaybına bağlı olarak ortaya çıkan en önemli problemlerden birisi lagoftalmustur. Bu hastaların tedavisinde en önemli amaç gözün kapatılabilmesinin sağlanmasıdır. Bu amaçla kullanılan bir çok tedavi yöntemi olmasına rağmen en iyi sonuç erken dönemde sinirin primer onarımı ile elde edilmektedir. Primer onarımın mümkün olmadığı durumlarda kullanılabilecek bir diğer etkili yöntem de sinir transferidir. Bu çalışmada m. temporalis'in motor sinirleri olan nn. temporales profundi'lerin anatomisinin ortaya konması ve dallarından birisinin fasiyal paralizisi olan hastalarda göz kapatma hareketinin yeniden kazandırılması için transfer edilip edilemeyeceğinin araştırılması planlandı.Bu amaçla 5 adet kadavranın 10 adet n. facialis ve m. temporalis örnekleri incelendi. Nn. temporales profundi'ler m. temporalis'in derin yüzünde görüntülendi. Sinirlerin dallanma şekilleri belirlendi ve dallarının uzunlukları ölçüldü. Daha sonra n. temporalis profundus anterior kastan ayrıldı ve m. orbicularis oculi kasına doğru ilerletilmek üzere döndürülerek kas ile sinir ilişkisi incelendi.En uzun dal olan n. temporalis profundus anterior'un fasiyal reanimasyon işleminde m. orbicularis oculi kasına transfer edilebilecek en uygun dal olduğu değerlendirildi. Sinir kasa kolayca ulaşacak uzunluğa sahipti.Sonuç olarak n. temporalis profundus anterior, primer sinir onarımı veya sinir grefti ile onarımı mümkün olmayan fasiyal paralizi olgularında göz kapağı reanimasyonu için transfer edilebilir.
Özet (Çeviri)
Lagoftalmi is one of the most important problems in patients with facial paralysis due to the loss of function of the orbicularis oculi muscle innervated by facial nerve. The most important objective of the treatment is protection of the eye and preservation of vision. Although there are many treatment options for this purpose, the best results have been obtained with primary nerve repair in early period. Another effective method is used when primary repair is not possible, the transfer of the nerve. In this study, we aimed to reveal the anatomy of the deep temporal nerves that are the motor nerves of the temporal muscle, and to investigate of whether it can be transferred to the orbicularis oculi muscle for facial reanimation.The facial nerves and temporal muscles of five cadavers (ten specimens total) each of which had been fixed with 10% formalin were studied. Deep temporal nerves were observed on deep surface of the muscle. Branching patterns of nerves were determined and sizes of the nerves were measured. After that, anterior deep temporal nerve was separated from the muscle, and rotated for advancement to the orbicularis oculi muscle. The relationship of muscle and nerve was investigated.The anterior deep temporal nerve was the longest branch of the deep temporal nerves. It was decided that the anterior deep temporal nerve is suitable for transfer to the orbicularis oculi muscle. The length of the nerve was sufficient for reach to the muscle.As a conclusion, anterior deep temporal nerve may be transferred for reanimation of the orbicularis oculi muscle in case of facial paralysis that primary repair or repair with nerve graft is not possible