Diş-doku destekli ve kemik destekli molar distalizasyonu apareylerinin 3 boyutlu olarak karşılaştırılması
The three-dimensional comparison of tooth-tissue-borne and bone-borne molar distalization appliances
- Tez No: 306307
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL CEYLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu amaçla dişsel Sınıf II anomaliye sahip, yaş ortalaması 14,3 yıl olan 14 bireye Pal-Distalizer, yaş ortalaması 14,4 yıl olan 14 bireye ise Keleş-Slider apareyi uygulanmıştır. Bireylerin seçiminde iskeletsel Sınıf I, dişsel çift taraflı Sınıf II maloklüzyona sahip olmasına, alt çenede yer darlığı bulunmamasına, vertikal yön gelişimlerinin normal olmasına dikkat edilmiştir.Çalışmamız, 28 bireyden distalizasyon öncesi ve sonrasında alınan Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi (KIBT) kayıtları üzerinde yürütülmüştür. Pal-Distalizer ve Keleş-Slider gruplarında her bir parametre için uygulanan Mann Whitney-U testi sonucunda önemli cinsler arası farklılık bulunmadığından kız ve erkek grupları birleştirilmiştir. Çalışmamızda grup içi verilerin normal dağılıma uygunluğunu test etmek için Kolmogorov-Smirnov testi, gruplar arasında varyansların homojenliğini test etmek için de farklar üzerinden Levene's Homojenite testi uygulanmıştır. Grup içi değişimler incelenirken tüm parametreler normal dağılım gösterdiği için Eşleştirilmiş t-testi uygulanmıştır. Gruplar arası değişimlerin incelenmesinde ise normal dağılım gösteren parametrelerde Student's t-testi, normal dağılım göstermeyen parametrelerde Mann Whitney-U testi uygulanmıştır.İstatistiksel analizler sonucunda, her iki apareyin de yalnız dentoalveoler düzeyde etkili olduğu bulunmuştur. Pal-Distalizer uygulanan vakalarda üst 1. molar dişlerin intikali hareket şeklinde olmak üzere önemli düzeyde distale hareket ettiği dik yön konumunun ise değişmediği gözlenmiştir. Keleş-Slider uygulanan vakalarda ise üst 1. molar dişlerin önemli düzeyde distalizasyon yanı sıra distale doğru devrilme ve ekstrüzyon hareketi yaptığı görülmüştür. Keleş-Slider uygulanan bireylerde ankraj alınan üst 1. premolar ve kanin dişler meziale hareket ederken, kesici dişler protrüze olmuşlardır. Pal-Distalizer grubunda üst 1. premolar ve kanin dişler distale hareket ederken, kesici dişler dikleşmişlerdir. Her iki grupta da üst 2. premolar dişler distale hareket etmişlerdir. Dik yön boyutu Keleş-Slider grubunda artarken, Pal-Distalizer grubunda değişmemiştir. Okluzal düzlem Keleş-Slider grubunda molar ekstrüzyonuna bağlı olarak ters saat yönü, Pal-Distalizer grubunda ise kesici dişlerin temas noktasının aşağı hareketine bağlı olarak saat yönü rotasyon yapmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to make a three-dimensional comparison of the effectiveness of the Keleş-Slider and Pal-Distalizer molar distalization appliances. The sample comprised pretreatment and postreatment CBCT (Cone Beam Computerized Tomography) records of 28 patients presenting with skeletal Class I and dental Class II malocclusion, minor mandibular arch crowding, and normal vertical dimensions. The sample was divided into two groups: Group 1 (Pal-Distalizer group) comprising 14 subjects (10 female; 4 male), at the mean pretreatment age of 14.3 years, with a mean treatment time of 8.58±1.91 months. Group 2 (Keleş-Slider group) included 14 subjects (12 female; 2 male), at the mean pretreatment age of 14.4 years, with a mean treatment time of 7.92±2.02 months. The Mann Whitney-U test showed no statistically significant gender differences in our sample, therefore no sex grouping was established. The Kolmogorov-Smirnov test was applied to examine for normality in the distribution of intragroup variations. In addition, the Levene?s homogeneity test was used to examine for normality in the distribution of intergroup variations. Normal distributions were obtained in the intragroup variations for all parameters, thus a paired t-test was utilized. However, normal distributions were not obtained in the intergroup variations for some parameters and the Mann Whitney-U test was thus applied for these parameters. In addition, the Student?s t-test was used for parameters showing a normal distribution in intergroup variations.The statistical analysis demonstrated that both appliances were efficient only at the dentoalveolar level. In patients treated with the Pal-Distalizer, the maxillary first molars showed bodily distal movement with no vertical movement. However, in patients treated with the Keleş-Slider, the maxillary first molars moved distally with distal tipping and extrusion. In patients treated with the Keleş-Slider, mesialization was observed in the cuspids and bicuspids while protrusion was determined in the maxillary central incisors. In the Pal-Distalizer treated patients, distalization with distal tipping was observed in the bicuspids and cuspids while the maxillary central incisors were observed in an upright position. In both groups the maxillary second premolars moved distally. The vertical dimensions were increased in the Keleş-Slider group whereas no changes were seen in the vertical dimensions in the Pal-Distalizer group. The occlusal plane rotated counter clockwise due to maxillary molar extrusion in the Keleş-Slider group while it rotated clockwise due to downward movement of the incisors in the Pal-Distalizer group.