Konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile elde edilen görüntüler üzerinde yapılan iki boyutlu ve üç boyutlu sefalometrik ölçümlerin karşılaştırılması
Comparison of two dimensional and three dimensional cephalometric measurements obtained from cone-beam computed tomography records
  1. Tez No: 306310
  2. Yazar: HANİFİ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL CEYLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı, KIBT (Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi)'den elde edilen iki boyutlu ve üç boyutlu görüntüler üzerinde yapılan sefalometrik ölçümleri karşılaştırmaktır.Çalışmamızda yaş ortalamaları 17.2 olan 17 erkek, 83 kız olmak üzere toplam 100 bireyin KIBT görüntüleri kullanılmıştır. Çalışmaya dâhil edilen bireylerden elde edilen KIBT kayıtları, Dolphin (Ver 10.5) yazılım programına aktarılarak iki boyutlu ve üç boyutlu görüntüler elde edilmiş ve bu görüntüler üzerinde iki ve üç boyutlu sefalometrik ölçümler yapılmıştır.Kolmogorov-Smirnov testi sonucunda incelenen tüm parametrelerin normal dağılım gösterdiği belirlendiğinden, aynı bireyden elde edilen 2 ve 3 boyutlu görüntüler üzerinde yapılan sefalometrik ölçümler Eşleştirilmiş t-testi kullanılarak karşılaştırılmıştır. Çalışmamız açısından cinsiyet farklılığı önemli bir faktör olmadığından, kız ve erkek gruplar birleştirilerek tüm istatistiksel değerlendirmeler birleşik grup üzerinde yapılmıştır.Sonuç olarak; incelenen ölçümlerin büyük çoğunluğunda, iki ve üç boyutlu sefalometrik ölçümler arasında istatistiksel olarak önemli farklılıklar olduğu ve tüm boyutsal ölçümlerin iki boyutlu değerlendirmelerde daha büyük olduğu belirlenmiştir. Bu nedenle üç boyutlu bir obje olan kranyofasiyal yapıların analizinde, yine üç boyutlu değerlendirmelerin yapılmasının daha gerçekçi bir yaklaşım olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to compare the two dimensional (2D) and three dimensional (3D) cephalometric measurements obtained with cone-beam computed tomography (CBCT) records.The CBCT records of 100 patients (17 males and 83 females) with an average of 17.2 years of age were used in the present study. The CBCT data obtained for the study sample were transferred to the Dolphin 10.5 image processing software and then 2D and 3D measurements were performed on these images.Kolmogorov-Smirnov test showed normal distribution for all parameters; therefore paired t-test was used for the comparison of 2D and 3D cephalometric measurements obtained from CBCT images of the same subject. Gender differences were not to be a significant factor in this study; therefore no sex grouping was established.Results of the paired t-test showed that there were statistically significant differences between 2D and 3D cephalometric measurements in the great majority of the measurements investigated. All 2D linear measurements were bigger than its 3D ones.Therefore, it may be speculated that 3D evaluations can reflects the real situation of craniofacial structures more than 2D evaluations.