Kraniyotomilerde kafatası sinir bloklarının hemodinami, bis ve postoperatif ağrı üzerine etkileri
The effect of scalp nerve blocks on hemodynamia, bis and postoperative pain in craniotomies
- Tez No: 306314
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL KEÇİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kraniyotomilerde çivili başlık uygulamasında daha belirgin olmak üzere kan basıncı ve kalp hızı artışı meydana gelmektedir. Oluşan bu hemodinamik yanıtı baskılamak ve anestezi derinliğini kontrol etmek amacıyla ek intravenöz opioid ya da antihipertansif ajan kullanılabilirken adjuan olarak lokal anestezikler kraniyotomilerde kafatası sinir bloğunda da uygulanabilir.Bu çalışma Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Beyin Cerrahisi Kliniği Ameliyathanesi ve Beyin Cerrahisi Yoğun Bakım Servisinde Kasım 2009 ? Şubat 2010 tarihleri arasında prospektif, randomize, plasebo kontrollü, çift kör olarak gerçekleştirildi.Çalışmaya elektif supratentorial tümör cerrahisi için çivili başlık uygulanarak kraniyotomi planlanan ASA I, II, III sınıfı, 18 ? 80 yaş arası 60 hasta dahil edildi.Grup I: %0.9 SF ile lokal infiltrasyon (n:30)Grup II: %0.25 levobupivakain ile kafatası sinir bloğu (n:30)Tüm hastaların demografik verileri ve hemodinamik açıdan bazal değerleri kaydedildikten sonra, anestezi indüksiyonu ve entübasyonu takiben belirlenen gruba kafatası sinir blogu yapılarak 15 dakika bekleme süresi bitiminde çivili başlık uygulamasına izin verildi.Çivili başlık uygulandıktan sonra10 dakika bekledikten sonra cerrahi insizyona müsade edildi.Tüm bu süreçlerde ve cerrahi sürecinde hemodinamik parametreler ve BİS değerleri kaydedildi. Peroperatif ek opioid ve antihipertansif ihtiyaçları kaydedildi. Operasyon bitiminde tüm hastalara lüzum halinde yapılmak üzere metamizol Na önerilerek postoperatif 1., 6., 12. ve 24.
Özet (Çeviri)
In craniotomi operations, with a higher significance if a head clamping device is used, increase in blood pressure and heart rate occurs. IV opioids or antihypertansive agents may be used to suppress this hemodynamic response and manage the depth of anaesthesia, also as an adjuvant local anesthetics may be applied for scalp nerve blocks in craniotomi operations.This randomized, prospective, placebo controlled, double blind study was carried out at Ankara University of Medicine, İbn-i Sina Hospital Anesthesiology and Reanimation Department Neurosurgery Clinic Operating Room and Neurosurgery Intensive Care Unit from November 2009 to February 2010.In this study sixty ASA classes I- III, 18-80 years old patients, undergoing by craniotomy elective supratentorial tumor surgery with the use of head clamping device were evaluted.Group I: Local infiltration with %0.9 saline solution (n:30).Group 2: Scalp nerve block with %0.25 levobupivacaine (n:30).After recording the demographic data and basal hemodynamic parameters were noted, after the induction of anesthesia and endotracheal entubation scalp nerve block was applied to the patients in group 2 and following a 15 minute waiting period the application of a head clamping device was allowed. A surgical incision was allowed 10 minutes after the application of the head clamping device. During all these stages and the surgery hemodynamic parameters and BIS values were noted. Additional need for opioids and antihypertansive drugs perioperatively were recorded. All patients were prescribed Metamizol Na if needed and evaluated postoperatively for VAS scores,and if additional analgesic was used, the time of application and the doze in the 1., 6., 12. ve 24.