Polene duyarlı allerjik rinitli hastalarda mevsim öncesi allergoid immünoterapinin klinik ve immünolojik etkileri
Clinical and immunological effects of preseasonal grass pollen allergoid immunotherapy in patients with allergic rhinitis
  1. Tez No: 306346
  2. Yazar: SEÇİL KEPİL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP MISIRLIGİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmmünoloji ve Allerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş: Allergoid immünoterapinin immünolojik ve klinik etkileri ile ilgili veriler yetersizdir. Bu çalışmada, polene duyarlı allerjik rinitli hastalarda mevsim öncesi uygulanan çayır polenlerini içeren allergoid immünoterapinin bazofil aktivasyonuna etkisinin ve klinik etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Randomize, çift-kör, plasebo-kontrollü bu çalışmada sadece polenlere duyarlı, allerjik rinitli 31 hastaya, mevsim öncesi, çayır polenlerini içeren allergoid immünoterapi (n=16) ya da plasebo uygulandı (n=15). Tüm hastalarda ilk immünoterapi / plasebo enjeksiyonundan önce (Şubat 2010) ve 7 immünoterapi / plasebo enjeksiyonunun sonunda (Mart, Nisan 2010) ve pik polen döneminde (Mayıs 2010) bazofillerde CD203c ekspresyonu ölçüldü. Bazofil CD203c ekspresyonları 4 farklı konsantrasyonda (45.1 µg/mL, 4.5 µg/mL, 4.5x10-4 µg/mL, 4.5x10-5 µg/mL Phl p 5 içeren) çayır poleni ekstraktı ile in vitro stimülasyon sonrası akım sitometrisinde ölçüldü. Ayrıca, atopisi olmayan 9 sağlıklı kontrolün CD203c ekspresyonu, bazofil CD203c aktivasyon testinin çayır poleni allerjisi tanısındaki değerinin araştırılması amacıyla, polen mevsimi dışında ölçüldü. İmmünoterapinin klinik etkinliği semptom ve ilaç skorları, vizüel analog skala ve rinokonjunktivit yaşam kalitesi anketleri (RQLQ-S) ile değerlendirildi. RQLQ-S sonuçları değerlendirilirken, immünoterapiden 1 önceki yıl pik polen dönemi (Mayıs 2009) ve polen mevsimi sonundaki (Eylül 2009) anket sonuçları sırasıyla immünoterapi sonrası pik polen dönemindeki (Mayıs 2010) ve polen mevsimi sonundaki (Eylül 2010) sonuçlar ile karşılaştırıldı.Bulgular: Çayır poleni allerjisi tanısında CD203c bazofil aktivasyon testi için optimal eşik değerler, 45.1 µg/mL, 4.5 µg/mL Phl p 5 konsantrasyonlarında, sırasıyla, %14 ve %10 saptandı. Bu eşik değerler, çayır poleni allerjisi tanısında %100 duyarlılık ve özgüllük sağlıyordu. İmmünoterapi grubunda, 4.5x10-4 µg/mL, 4.5x10-5 µg/mL Phl p 5 içeren çayır poleni ekstraktı ile uyarıldığında CD203c eksprese eden aktive bazofil yüzdelerinde, hem immünoterapi bitiminde hem de pik polen döneminde, bazale göre anlamlı azalma saptandı (P0.025). Çayır poleni ekstraktının 45.1 µg/mL, 4.5 µg/mL Phl p 5 içeren konsantrasyonları ile in vitro stimülasyon sonrasında ölçülen CD203c eksprese eden aktive bazofil yüzdelerinde, immünoterapi grubunda da bazal ölçümler ile karşılaştırıldığında anlamlı değişiklik saptanmadı (P>0.025). İmmünoterapi sonrası tüm polen mevsimi (Mart 2010 ? Eylül 2010) için ortalama kombine semptom + ilaç skorları immünoterapi grubunda plasebo grubundan anlamlı şekilde daha düşük bulundu (P < 0.05). Kombine semptom ve ilaç skorlarında iki grup arasında allergoid immünoterapi lehine %52.9 fark saptandı. Total RQLQ-S skorlarında Mayıs 2009 ve Mayıs 2010 arasındaki değişiklikler karşılaştırıldığında, hem immünoterapi hem de plasebo grubunda bazale göre tedavi sonrası skorlarda anlamlı azalma vardı (P1 < 0.025, P2 < 0.025). Total RQLQ-S skorlarında Eylül 2009 ve Eylül 2010 arasındaki değişiklikler karşılaştırıldığında ise immünoterapi grubunda bazale göre tedavi sonrası skorlarda anlamlı azalma saptanırken (P < 0.025) plasebo grubunda bu skorlar arasında fark gözlenmedi (P > 0.025).Sonuç: Bu çalışmada, CD203c ile değerlendirilen bazofil aktivasyon testinin çayır poleni allerjisi tanısında duyarlı ve güvenilir bir yöntem olduğu gösterilmiştir. Mevsim öncesi, kısa süreli allergoid immünoterapinin, çayır polenlerine bağlı allerjik rinit tedavisinde etkili olduğu bulunmuştur. Ayrıca, uygulanan immünoterapi protokolünün CD203c ile değerlendirilen bazofil aktivasyonu üzerindeki baskılayıcı etkisi ilk kez bildirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: There is limited data regarding the immunological, clinical effects of allergoid immunotherapy. We assessed the impact of grass pollen allergoid immunotherapy on basophil CD203c expression and its clinical efficacy in patients with grass pollen related allergic rhinitis.Method: In this randomized, double-blind, placebo-controlled study, 31 patients with allergic rhinitis sensitized only to pollens received either preseasonal, grass pollen allergoid immunotherapy (n=16) or placebo (n=15). Basophil CD203c expressions were measured using flow cytometer after in vitro stimulation with 4 concentrations of grass pollen extract (containing 45.1 µg/mL, 4.5 µg/mL, 4.5x10-4 µg/mL, 4.5x10-5 µg/mL Phl p 5). These tests were performed immediately before (February 2010) and after (March, April 2010) the immunotherapy/placebo periods, and at the peak pollen season (May 2010). To evaluate the diagnostic value of the basophil CD203c activation test in grass pollen allergy, CD203c expressions were also determined in 9 non-atopic controls during the off-season. The clinical efficacy of immunotherapy was evaluated with symptom-medication scores, visual analogue scale and Rhinoconjunctivitis Quality of Life Questionnaires (RQLQ-S). While evaluating RQLQ-S results; the results of the year before immunotherapy at the peak pollen period (May 2009) and at the end of pollen season (September 2009) were compared with the results at the peak pollen period (May 2010) and at the end of pollen season (September 2010) after immunotherapy, respectively.Results: In the diagnosis of grass pollen allergy, sensitivity and specificity of CD203c basophil activation test were 100%, and optimal cut-off values were 14.05%, 10.05% with 45.1 µg/mL, 4.5 µg/mL Phl p 5 stimulation, respectively. The CD203c expressing activated basophils after in vitro stimulation with 4.5x10-4 µg/mL and 4.5x10-5 µg/mL Phl p 5 significantly decreased, both at the end of immunotherapy and at the peak pollen season, compared to baseline in the immunotherapy group (p0.025). CD203c expressing activated basophils after in vitro stimulation with 45.1 µg/mL, 4.5 µg/mL Phl p 5 did not change significantly compared to baseline in the immunotherapy group (P>0.025). The combined symptom and medication scores for the whole pollen season (March ? September 2010) were significantly lower in the immunotherapy group (P < 0.05). There was a 52.9% difference in combined scores between the treatment groups in favour of the allergoid. The overall RQLQ-S scores of the both groups were significantly lower in May 2010 when compared to May 2009 (P1 < 0.025, P2 < 0.025). While the overall RQLQ-S scores of the immunotherapy group were significantly improved compared to September 2009 at September 2010 (P < 0.025), these scores for the same period did not change significantly in the placebo group (P > 0.025).Conclusions: We found the basophil activation test detected by CD203c to be a sensitive and reliable tool in the diagnosis of grass pollen allergy. Our study indicates that preseasonal, allergoid immunotherapy is effective in the treatment of allergic rhinitis due to grass pollens. Furthermore, this short-term immunotherapy protocol have a suppressive effect on the CD203c expression of basophils (activated basophils).