Piyasa başarısızlıkları ve dışsallıklara ilişkin bir değerlendirme
An evaluation of relating to market failures and externalities
  1. Tez No: 306370
  2. Yazar: FIRAT ÖZBİLGİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİN BARLAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Devlet; belli bir toprak parçası üzerinde yerleşmiş, fiziki kuvvet kullanma yetkisine sahip, özerk, merkezileşmiş ve bölümleri birbirleriyle koordinasyon içinde olan kurumlar bütünü, tüzel bir kişi veya örgüt olarak tanımlanmaktadır. Devletin sorumlulukları ve görevlerinin tarihsel süreç içerisinde sürekli değişim gösterdiği görülmektedir.Kamusal mallar, küresel kamusal mallar, doğal tekeller, asimetrik bilgi, aksak rekabet ve dışsallıklar gibi bazı alanlarda piyasanın başarısız olması nedeniyle, bireysel ve toplumsal kaynakların optimal kullanılmasını sağlamak maksadıyla bu gibi alanlara devletin müdahale etmesi gerekmektedir.Piyasa ve devlet hakkında geçmişten gelen ve günümüzde de varlığını sürdüren çeşitli sorular bulunmaktadır. Örnek olarak; ?Devlet nedir? Devlet hakkındaki iktisadi görüşler ve çeşitleri nelerdir? Kamu ekonomisi ve piyasa ekonomisi nedir? Piyasanın başarısız olduğu alanlar nelerdir? Devlet bu gibi alanlara nasıl müdahale eder? Piyasa başarısızlıklardan biri olan dışsallıkların rolü ve önemi nedir? Devlet ve piyasa, dışsallıklara nasıl müdahale eder? gibi birçok soru verilebilir.Çalışmada, dışsallıklar konusuna ayrıntılı bir şekilde değinilerek söz konusu sorulara cevap bulunması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The state is defined as a legal entity or organization that is positioned on a given piece of land and has the authority to make use of physical force and, which is autonomous, centralized and a whole of institutions coordinating with each other. It has been seen that the state has changed continuously its responsibilities and functions in historical process.Because of the fact that market fails in some areas such as public goods, global public goods, natural monopolies, asymmetric information, imperfect competition and externalities, it is needed that the state intervene these areas in order to ensure the optimal use of individual and social resources.There have been various questions about market and state that come from the past and still exist. For example; ?What is state?, ?What are the economic views about and the sorts of the state??, ?What is public economy and market economy??, ?What are the areas that market fails? ?How does the state intervene these areas?, ?What is the role and importance of externalities which is one of the market failures? How do the state and the market intervene the externalities?In study, it is aimed to find answers to above-said questions by dealing with externalities in detail.