Regülasyon ekonomisi ve Türkiye' de telekominikasyon sektöründe regülasyon
Economics of regulation and the telecommunication sector regulation in Turkey
  1. Tez No: 144108
  2. Yazar: HAŞİM AKÇA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜNERİ AKALIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, İletişim Bilimleri, Economics, Communication Sciences
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
ÖZET Regülasyon piyasa başarısızlıklarını gidermek amacıyla devletin piyasaya fiyat, miktar, giriş ve çıkış engelleri, kalite ve diğer yollarla müdahalesidir. Doğal tekeller, dışsallıklar, bilgi eksikliği, yıkıcı rekabet ve yanşılabilir piyasalar regülasyonun nedenlerini oluşturmaktadır. Regülasyon uygulamaları kamu yaran teorisi çerçevesinde yapılırken, regülasyonun sonuçlan kamusal tercih teorisi ve regülasyonun ekonomik teorisinin geliştirilmesine neden olmuştur. Regülasyonla, piyasa mekanizmasının yetersiz kaldığı etkin kaynak tahsisinin gerçekleştirilebilmesi için, seçilecek regülasyon yöntemleri önemli rol oynamaktadır. Regülasyon yöntemlerinin seçiminde yapılacak hatalar, regülasyonunda etkinsizlik yaratması ile sonuçlanacaktır. Bu çalışmada, regülasyonun ekonomik teorisinin oluşturulması ile birlikte, Türkiye'de rekabete yeni açılmakta olan Telekomünikasyon sektörü ile AB ülkeleri telekomünikasyon sektörü karşılaştınlarak, Türk telekomünikasyon sektörünün eksiklikleri ortaya konularak, bu eksikliklerin giderilmesi ve rekabet ortamım yaratmak için düzenleyici kurumların oluşturulması, kurulların seçimi ve uygulanacak regülasyon yöntemlerine ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Regulation is the state intervention to the market in order to correct market failures by adjusting price, quantity, entry and exit barriers, quality and so forth. Natural monopolies, externalities, asymmetric information, destructive competition and contestable markets are the reasons of regulation. While the regulation practices are made within the framework of public interest theory but the results have improved the theory of public choice and economics of regulation. Choice of regulation methods plays a crucial role in order to effectively allocate resources that are not allocated efficiently by the market mechanism. Failing to choose the appropriate regulation method will result in ineffective regulation to correct market failures. In this paper, the economics of regulation will be revisited. In addition, a comparison between the E.U. telecommunications sector and the newly opening competitive Turkish telecommunications sector will be made. This comparison will display the shortcomings of the sector as well as indicate ways such as establishing regulatory authorities to create a competitive market place to surmount these shortcomings. Moreover, suggestions regarding the election of the board and the application of regulation methods will be provided.