Soma-Kınık-Erdelli arasındaki sahanın doğal bitki örtüsü ve değişimi
The flora of Soma-Kınık-Erdelli and its change
  1. Tez No: 306373
  2. Yazar: ERHAN ERTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
İnceleme alanı olarak Ege Bölgesinde Bakırçay depresyonunun güneyindeki dağlık kesimi kapsayan Soma-Kınık-Erdelli arasındaki sahanın doğal bitki örtüsü beşeri faktörlerin etkisi ile büyük değişime uğramıştır. Amacımız, belirlenen alanda doğal vejetasyonu, söz konusu değişimleri, nedenleri ile ortaya koymaktır.Araştırma sahasında kuzeydoğu-güneybatı yönünde uzanan yüksek rölyef ile bu yüksek rölyefi çevreleyen çöküntü alanları genel jeomorfolojik yapıyı oluşturmaktadır. Akdeniz İklimi'nin etkisi altında olan sahada, yıllık ortalama sıcaklık 15,3 °C ile 16,1 °C, yıllık yağış miktarı ise Soma 554,4 mm Akhisar 563,2 mm'dir. Sahanın büyük bir kısmı kireçsiz kahverengi topraklar ve kahverengi orman toprakları ile kaplıdır. Bakırçay sahadaki en önemli akarsudur. Ekolojik koşullara bağlı olarak gelişen doğal bitki örtüsü kuru orman formasyonudur. Bu formasyon insan faaliyetlerinin etkisiyle yer yer tahrip edilmiştir. Bu nedenle Orman formasyonu; yüksek kesimlerde kızılçam, karaçam ve meşelerden oluşur. Ormanlar tahrip nedeniyle, alçak kesimlerde yerini maki ve garig topluluklarına bırakmıştır.İnceleme alanında doğal bitki örtüsü günümüze gelene kadar oldukça değişime uğramıştır. Bu değişimin nedenleri arasında tarımsal faaliyetler, yangınlar ve ağaçlandırmalar madencilik faaliyetleri ve taş ocakları sayılabilir. Günümüzde doğal bitki türlerinden bazıları, doğadan yöre halkı tarafından toplanmakta, pazarlarda satılmakta ve çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır. Sahada doğal bitki örtüsünün resmi statüde korunduğu alanlar (milli park v.b.) yer almamaktadır.
Özet (Çeviri)
As the field of research, the flora of the area among Soma-Kınık-Erdelli, in the Aegean region, covering the mountanious part in the south of Bakırçay, has been changed enormously due to human facts. Our aim is to introduce the flora, with the reasons of the changes mentioned .In the field of research, the general geomorphological structure is consisted of the relief ranging in the north-east and South-west, and the collapsed area surrounding this high relief. In the field, which is in the Mediterrenean climate, the avarage yearly temperature changes between 15,3 0C and 16,1 oC, the yearly rain amount is 554,4 mm in Soma and 563,2 mm in Akhisar. A large part of the field is covered with brown soil lacking in calcium and brown forest soil. Bakırçay is the most important stream in the area. The flora which grows up due to ecological conditions is dry forest formation. This formation is destructed by the effect of human activities. The forest formation consists of red pine, black pine and oak in the high parts. Due to destruction, forests have changed into scrup and garrigue in the low parts.The flora in the field of research have changed considerably up to present. Among the reasons of this change agricultural activities, fire and forestation, mining activities and stone quarries can be listed. At present, some kinds of plants have been picked by the people in the area, sold in bazaars and used for different purposes. Within the field, there are not the places which are protected in the official status (national parks etc.).