Ankara Ermenileri (1910-1920)
Armenian of Ankara (1910-1920)
  1. Tez No: 306374
  2. Yazar: RUMEYSA KARAKAŞ TAHİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EYİCİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Osmanlı Devleti'nin hâkim olduğu topraklar üzerinde farklı inançlara mensup birçok millet bir arada ve barış içinde yaşadı. Bu milletlerden birisi de Ermeniler idi. Millet-i Sadıka olarak adlandırılan Ermeniler, Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde dış güçlerin de etkisiyle, bağımsızlıklarını elde etmek amacıyla isyanlar çıkardı ve bu nedenle zorunlu iskâna tabi tutuldu. Çalışmamızda Ankara'da yaşayan Ermenilerin 1915 yılından önceki ve sonraki durumları araştırıldı. Bunun yanı sıra Ermenilerin kimlikleri ve tarihleri hakkında bilgiler verildi. Ermenilerin sosyal, ekonomik durumları ve çıkardığı isyanların nedenleri araştırıldı. Özellikle konumuz olan Ankara'da bulunan Ermenilerin nüfusu, sosyal, ekonomik ve kültürel yaşantıları, dini inanışları ayrıntılı bir şekilde incelendi. Ermenilerin Ankara'da çıkardıkları olaylar ve zorunlu isyana tabii tutulanlar hakkında araştırma yapıldı. Araştırma tamamlanırken konu hakkında değerlendirme yapılarak sonuç kısmında özet bilgiler verildi.
Özet (Çeviri)
A lot of people from different nation and religion have lived in solidarity in Ottoman State?s territory. Armenians are one of these nations. During the last periods of Ottoman State, Armenians who are called as ?Millet-i Sadıka?, fomented some rebellions with the effect of external powers in order to get their independence and as a result of these rebellions, Ottoman State had Armenians undergo to a compulsory migration. The aim of our study is to reveal the position of Armenians before and after 1915 that lived in Ankara. First of all, a brief search was made on the identity and the history of Armenians. Our study contains the rebellions of Armenians which they aimed to get their lifestyles and independence. Afterwards, the population, social and cultural lifestyles, economic conditions and religious believes of Armenians who lived in Ankara, was researched in detailed. At last, some of the incidents which were caused by Armenians in Ankara and the compulsory migration that they faced with were also told. A general evaluation was placed at the end of the study.